Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

İzmir Hakkında

İzmir; Akdeniz iklim kuşağına sahip olan il, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. İzmir otobüs bileti satın alarak her ilden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık üçüncü kentidir. Kent, yatlar ve gemiler ile çevrili uzun ve dar bir körfez ile başlamaktadır. Kentete bulunan İzmir Limanı, ülkemizin en büyük yedinci limanı özelliğine sahiptir. Kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin olan İzmir, yaz turizmi sektöründe de fazlası ile gelişmiştir.

İzmir’in Tarihi

Kentin adı milattan önce 3000-1800 yılları arasında Smurnu olarak anılmaktaydı. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen verilere göre İzmir’in tarihi milattan önce 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Bu tarihten daha eskiye dayandığı bilinse de kanıtlanmış bir sonuç bulunamamaktadır. Kazılarda elde edilen çanak ve çömleklerin yapısı Troya Dönemi’ne aittir. Daha sonrasında Orta Tunç Çağı’nın izlerine rastlanmaktadır. Tarih boyunca kent, birden fazla egemenliğe ev sahipliği yapmıştır. 18. ve 19. yüzyıllarda kent konumu itibari ile Fransız, İngiliz, Hollandalı ve İtalyan tüccarların gözdesi olmuştur. I. Dünya Savaşı’ndan sonra 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Fakat 9 Eylül 1922 tarihinde Türk Ordusu tarafından, tarihe damga vuran geri kurtarış yaşanmış ve İzmir Türk topraklarına geri kazandırılmıştır.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir otobüs bileti ile kente ziyarette bulunabilirsiniz. Yaz ve kış aylarında İzmir’in gezilecek yerleri bulunmaktadır. Yılın her mevsiminde kent; tarihi ve doğası ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

İzmir Saat Kulesi: Konak ilçesinde, Konak Meydanı’nda bulunmaktadır. II. Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. Yılında, kente yaşayan halk tarafından padişaha hediye edilmiştir. Kulenin saati, dönemin Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan olarak gönderilmiştir. Kule 1901 tarihinde yaptırılmıştır.

Konak Pier: 1890 yılında Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından, gümrük binası olarak inşa edilmiştir. İzmir’in Konak ilçesinde yer almaktadır. Yapısı ve tasarımı ile kendine hayran bırakan yapı, günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Yapı 1831 yılında vebalı hastalar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuştur. Daha sonra kimsesiz Hıristiyan çocukları misafir etmek amacı ile kullanıma devam edilmiştir. Günümüzde ise müzeye çevrilmiş olup İzmir ve çevresinden çıkartılan tarihi eseler sergilenmektedir.

Smyrna Agora Antik Kenti: İzmir’in Namazgah semtinde bulunan yapı üç katlıdır. Roma Dönemi’nden günümüze kadar gelebilmiştir. Alanda yapılan kazılarda; Zeus kabartmaları, Tanrı Hermes, Eros, Dionysos ve Herakles heykelleri bulunmuştur.

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir denilince akla ilk gelen, tarihi güzellikleri ve plajlarından sonra İzmir’in meşhur yemeklerinden olan boyozdur.

Boyoz: Mayasız hamur işi olan boyoz sabah kahvaltılarında mutlaka yumurta ile tüketilmektedir. Çay, yumurta ve boyoz üçlüsü İzmirlilerin vazgeçilmez kahvaltı çeşitleridir.

Kabak Çiçeği Dolması: Oldukça hassas bir yapıya sahip olan kapak çiçeklerinin içerisine dolma harcı yerleştirilir. Pişirme sırasında dereotu, nane ve maydanoz eklenerek servis edilir.

Çıntar Kızartması: Çıntar, Ege Bölgesi’nde yetişen özel bir mantar türüdür. Toplanan mantarlar, kızartıldıktan sonra servis edilir.

İzmir Köfte: Bilinen köftelerin aksine ünlü İzmir Köftesi, kıyma ve patatesin bir araya gelmesi ile yapılmaktadır. Domates ve biber eşliğinde servis edilir.

 Sıkça Sorulan Sorular

İzmir otobüs bileti ile ülkemizin her ilinden karayolu ile şehre ulaşılabilir. Tercih edebileceğiniz farklı ulaşım kanalları ise demiryolu, havayolu ve denizyoludur

Bu eşsiz kente karayolu ile ulaşmak isteyenler için bazı illerimizden olan mesafeleri; İstanbul-İzmir 479 km mesafede olup yaklaşık 5 saat, Ankara-İzmir arası ise 597.9 km ve 7 buçuk saattir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  7 saat
 • Ankara
  7 saat
 • Adana
  14 saat
 • Bursa
  4 saat
 • Antalya
  7 saat
 • Trabzon
  20 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır