Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Gaziantep Hakkında

Gaziantep, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nin birleşme noktasında yer almaktadır. Gaziantep otobüs bileti satın alarak kente rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Gaziantep; Şanlıurfa, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Suriye, Adıyaman ve Kilis ile komşudur. İlin Anadolu ve Orta Doğu arasındaki konumu ve liman kentlerine olan yakınlığı şehrin önemi arttıran unsurlardır. Türkiye’nin sanayi ve ticaret ağlarında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Gaziantep’in Tarihi

Gaziantep yakınlarında yer alan Dülük’te yapılan arkeolojik çalışmlara, Paleolitik Dönemden beri kentte yerleşimin olduğunu bildirmektedir. İpek Yolu üzerinde yer alan kent, konumu bakımından oldukça önemlidir. Babil egemenliği altında kalan kent milattan önce 1700’lü yıllarda ise Hititlerin egemenliği altına girmiştir. Daha sonrasında ise Mısırlılar, Medler, Asurlular ve Persler tarafından yönetilmiştir. 1516 yılında Osmanlı topraklarına geçen il, ilk dönemlerinde Arap ve Halep eyaletlerine bağlı kalmış, 1531 yılında Dulkadir Eyaleti’nin sınırlarına dahil edilmiştir. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim önderliğinde kazanılan Mercidabık Muharebesi’nden sonra tamamen Osmanlı yönetimine geçmiştir.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep otobüs bileti satın alarak şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Gaziantep gezilecek yerler denildiğinde akla birden fazla yer gelmektedir. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

Zeugma Mozaik Müzesi: Dünyanın en büyük mozaik müzeleri arasında yer almaktadır. Tarih ve sanat meraklıları için mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Müze, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu bilinen Çingene Kızı Mozaiği ile dünya çapında ün kazanmıştır. Gerek bina gerekse mozaik yapılarının büyüklüğü ile yurtiçi ve yurtdışından birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Gaziantep Kalesi: İnşasından günümüze kadar ayakta kalabilen nadir eserler arasındadır. Görkemli yapısı ile göz kamaştırmaktadır.

Bakırcılar Çarşısı: İsminin yanı sıra içerisinde birçok el sanatlarının satıldığı, ahşap kaplamalı dükkanlar yer almaktadır. Taş döşemeli yerleri ile tarihi dokusunu koruyan çarşı ziyaretinizde birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Ayrıca çarşı, Tarihi Kentler Birliği tarafından Başarı Ödülüne layık görülmüştür.

Yesemek Açık Hava Müzesi: İslahiye ilçesinin 22 km güneydoğusunda yer alan Yesemek Köyü’nün Karatepe kısmında yer almaktadır. O dönemde yaşamış olanların icra ettikleri sanat eserlerini görebileceğiniz bir açık hava müzesidir.

Gaziantep’te Ne Yenir?

Gaziantep, UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmiştir. Gaziantep’in meşhur yemekleri, sahip olduğu eşsiz tatları ile oldukça üne sahiptir.

Alinazik: Közlenmiş patlıcan, kuşbaşı kuzu eti ya da zırh kıyması ile hazırlanıp, özel sosu ile servis edilir. Oldukça meşhur olan bu yemeği mutlaka yerinde denemelisiniz.

Şiveydiz: Kuzu eti, pırasa, soğan, nohut, süzme yoğurt, yumurta ve tercihe göre eklenen baharatlar ile hazırlanmaktır.

Cağırtlak Kebabı: Bilinen kebapların aksine et yerine ciğer ile hazırlanmaktadır. Ciğerlerin şişe dizilmesi ile pişirilip; pilav, közlenmiş biber, domates ve yeşillik ile servis edilir.

Antep Baklavası: Özel olarak Gaziantep’te yetişen fıstıklar ile hazırlanan baklava, ideal şerbet kıvamı ile fazlası ile lezzetlidir.

Patlıcan Kebabı: Közde pişirilen patlıcanların arasına köfte yerleştirilerek pişirilir. Yeşillik, soğan ve közlenmiş biber eşliğinde servis edilir.

 Sıkça Sorulan Sorular

Kente, Gaziantep otobüs bileti satın alarak karayolu ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Oğuzeli ilçesinde bulunan ve şehir merkezinin 20 km güneydoğusunda yer alan havaalanını kullanmayı tercih ederekte ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile keyifli bir yolculuk geçirmeyi tercih edecekler için bazı büyük şehirlerden Gaziantep’e ulaşım sürelerine değinelim. İstanbul-Gaziantep 1.139 km olup yaklaşık 12 saat, İzmir-Gaziantep 1.114 km olup yaklaşık 14 saat ve Ankara-Gaziantep arası 711,7 km mesafede olup yaklaşık olarak 7,5 saat gibi bir sürede ulaşım sağlanabilir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  16 saat
 • İzmir
  16 saat
 • Ankara
  10 saat
 • Adana
  2 saat
 • Bursa
  16 saat
 • Antalya
  13 saat
 • Trabzon
  16 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır