Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Ankara Hakkında

Ankara’ya, Ankara otobüs bileti temin ederek, keyifli bir ulaşım sağlayabilirsiniz.  Türkiye’nin başkenti olması adına büyük önem taşıyan ilimizdir. Aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün na’şının bulunduğu Anıtkabir’in de ilde bulunması, fazlasıyla ziyaret edilmesinin önemli nedenlerinin başında yer almaktadır. Ankara, Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehridir. İl, 25 adet ilçeye sahiptir. Coğrafi olarakta ülkemizin tam ortasında denilebilecek bir konum özelliğine sahiptir. Mevcut olan büyük illerden rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara’nın Tarihçesi

Hititlilerin döneminden yerleşim kalıntıları, arkeolojik kazılar ile elde edilmiştir. Hititlilerin siyasi olarak çökmesinin ardından, Frigler’in egemenliği hakim olmuştur. Krallığa ait tarihi kalıntılar, Polatlı şehrinin 29 kilometre kuzeybatısında bulunmaktadır. Ankara; Hititler, Frigler, Lidyalılar, Roma gibi birçok farklı egemenlik altına girmiş ve savaşçı bir kavim olan Galatların Tektosaglar boyuna da başkentlik etmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminde, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Heyet-i Temsiliye’nin merkezi olarak seçilmiştir. Anadolu’ya ulaşım kolaylığı ile önemli bir konuma da sahip olması ile ilin önemi oldukça fazlaydı. Türk- Yunan savaşının en yoğun geçtiği ilde, Yunanlıların Ankara’yı ele geçirmek istemesi ile başlayan Sakarya Meydan Muharebesi sonucu Yunanlılar bu savaşı kaybetmiştir. Kurtuluş Savaşı için oldukça önemli bir zafer elde edilmiştir. 13 Ekim 1923 yılında Ankara başkent olarak ilan edilmiştir.

 

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ülkemizin başkentine Ankara otobüs bileti kadar yakınsınız.  Ankara’da gezilecek yerlerin başında Anıtkabir gelmektedir. 

Anıtkabir: Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mezar anıtı olan bu yapıda, Ulu Önder’in mozolesinin yanı sıra İsmet İnönü’nün sembolik lahdi, Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi, Atatürk’ün eşyalarının sergilendiği Atatürk Müzesi, Atatürk’ün özel kitaplığının sergilendiği Sanat Galerisi ve Alagöz Karargah Müzesi de yer almaktadır. 

Ankara Etnografya Müzesi: Altındağ ilçesinde yer alan müzede Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden halk giysileri, süs eşyaları, halı ve kilim koleksiyonları, Osmanlı devri silahları, Türk çini sanatı örnekleri gibi Selçuklu devrinden günümüze kadar devam eden Türk sanat eserleri örnekleri sergilenmektedir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi: Ulus meydanında bulunan müze I. TBMM binası olarak da bilinmektedir. 1920 – 1924 yılları arasında TBMM binası olarak kullanılan müzede sergilenen eserler arasında en önemlilerinin başında Lozan ve Sevr Antlaşmalarına ait belgeler gelmektedir.

Ankara’da Ne Yenir?

Ankara’yı ziyaret edeceklerin merakla beklediği kısım, Ankara’nın meşhur yemeklerinden bazılarını sizler için hazırladık. Bilgileri verilen yemekler dışında farklı birçok damak tadına hitap eden lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Beypazarı Kurusu: Beypazarı’na özgü bir tuzlu kurabiye olan Beypazarı kurusu, Ankara seyahatlerinizin dönüşünde sevdiklerinize ikramlık olarak götürebileceğiniz lezzetlerin başında yer alır.

Ölüğün Körü: Haşlanmış erişteler ve kavrulmuş kıymanın fırında pişirilmesi ile elde edilen bu yemek çoğunlukla yanında yoğurt ile servis edilmektedir.

Ankara Simidi: Bilinen simitlerden farklı olarak, pekmez ile pişirilen bu simidi mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. 

Bazlama Kebabı: Bazlama ekmeği ile hazırlandığı için bu ismi almıştır. Üzerinde beşamel sos ile servis edilir.

Ankara Tava: Eski Ankara mutfağına ait olan Ankara Tavası, sebzeli ve etli bir pilav yemeğidir. 

Beypazarı Güveci: Kuzu etinden yapılan güvecin içerisinde domates ve pirinçte yer almaktadır. Osmanlı döneminde padişahlar için özel olarak hazırlandığı rivayet edilmektedir.

İnceğiz Çorbası: Özellikle kış aylarının vazgeçilmez bir lezzeti olan bu çorbanın içinde kuzu etinin yanı sıra semizotu da yer almaktadır.

Şibit Tatlısı: Sacda pişirilmiş ve baklava şeklinde kesilmiş olan hamurun, şerbetin içerisine atılması ile hazırlanan bir tatlıdır.

 Sıkça Sorulan Sorular

Ankara otobüs bileti ile yolculuğa başlayabilirsiniz, ayrıca diğer ulaşım araçları olan tren, hızlı tren veya uçak yolculuğunu da tercih edebilirsiniz. İstanbul, Ankara arası 450 km., İzmir, Ankara arası 591 km. mesafededir.

Karayolu seyahatlerinizde İstanbul’dan Ankara’ya yaklaşık 5 saat, İzmir’den Ankara’ya ise yaklaşık 7 saatte varabilirsiniz.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  6 saat
 • İzmir
  8 saat
 • Adana
  6 saat
 • Bursa
  5 saat
 • Antalya
  8 saat
 • Trabzon
  12 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır