Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

İstanbul Hakkında

İstanbul, Türkiye ve dünya açısından oldukça önemli bir ildir. İstanbul otobüs bileti temin ederek şehre ulaşım sağlayabileceğiniz gibi alternatif yolları da kullanmayı tercih edebilirsiniz. En çok göç alan ilimiz olan İstanbul, sosyo-kültürel, tarihi ve ekonomik açıdan da ayrı bir öneme sahiptir. Marmara, Haliç, Boğaziçi’ni çevreleyen il, Anadolu ve Avrupa Kıtası olmak üzere iki kıtadan meydana gelmektedir.

İstanbul’un Tarihi

Bir dünya kenti olan İstanbul; Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde başkent olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre yerleşim tarihi 8.500 yıl, kentsel tarihi ise 3.000 yıl öncesine dayanmaktadır. İstanbul’un tarihi ise 300.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Neolitik ve Kalkolitik çağlar ile başlayan yerleşimleri; Alt Paleolitik Çağ, Orta Paleolitik Çağ ve Üst Paleolitik Çağ izlemektedir. 324-1453 yılları arasında Roma İmparatorluğu himayesinde bulunmuştur. O dönemde kentin adı Konstantinopolis’di. 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul, Osmanlı tarafından fethedilmiş ve bu tarih Orta Çağ’ında sonu olmuştur. İstanbul, Osmanlı’nın 4. Ve son başkentidir.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul otobüs bileti satın alarak kente ulaştığınız andan itibaren, İstanbul’da gezilecek yerler listenize başlamış olursunuz. Tarihi dokusu ve özel konumu ile ilin her yeri ayrı bir öneme sahiptir.

Galata Kulesi: Yapımı 528 yılda tamamlanan kule, Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüzdeki hali ise 1967 yılında II. Mahmut zamanında yapılmıştır. Kule 70 metre yüksekliğinde olup, İstanbul’un güzel manzarasına hakimdir.

Kız Kulesi: Tarihinin 2.500 yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Kule Yunanlılar tarafından inşa edilmiştir. Üsküdar ilçesinden kalkan tekneler ile kuleye gidiş sağlanabilmektedir. İçerisindeki restoranda 360 derecelik boğaz manzarası eşliğinde yemek yiyebilir ve müze kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Hisarı: 1395 yılında Yıldırım Beyazit tarafından yaptırılmıştır. İstanbul Boğazı’nın en dar yerine inşa edilmiştir. 7000 metrekarelik alana sahiptir. Yapılma amacı ise Bizans’a Karadeniz yolu kullanılarak gidecek yardımları engellemektir.

Pierre Loti: Yer Haliç manzarasına sahip olup, çayınızı yudumlarken eşsiz bir keyif sunar. 1850-1923 yıllarında Fransız şair Pierre Loti’nin burada yaşadığı ve kahvehanesinin olduğu bilinmektedir. Ölümünden sonra sevenleri tarafından ismi verilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

İstanbul’da Ne Yenir?

İstanbul’un tarih kokan yerleri ile bütünleşmiş, İstanbul’un meşhur yemekleri sizleri kendine hayran bırakacaktır.

Uykuluk: Sütlüce semti ile bütünleşmiş bir et yemeğidir. Genellikle bahar ayalarında en taze şekilde hazırlanır ve servis edilir. İstanbul’da yaşayanlar için uykuluk yemenin saati yoktur.

Kumpir: Kumpir her ilde bilinen ama özellikle Ortaköy semti ile birlikte anılan aperatif bir lezzettir. İstanbul’da Ortaköy Kumpiri olarak isimlendirilmiştir.

Balık Ekmek: İstanbul’a gidip boğazda ekmek arası yapılan balıktan yemeden kesinlikle dönmeyin. İstanbul Boğazı’ndan tutulan balıklar Eminönü sahilinde devamlı bulunan teknelerde kızartılır ve bol soğanla ekmek arası olarak servis edilir.

Sultanahmet Köftesi: İstanbul’un Sultanahmet semtindeki köfteler, 1920 yılından beri aynı tat ve lezzete sahip olması ile bilinmektedir.

Süleymaniye Kuru Fasulyesi: ismi ile bütünlük kazanan bir başka lezzet is Fatih ilçesinde bulunan Süleymaniye semtinde yapılan kuru fasulyedir. Gittiğinizde kesinlikte tatmanız gereken bir başka lezzettir.

 Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul otobüs bileti satın alarak, karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kente havayolu, denizyolu ve demiryolu ile de ulaşmak mümkündür. Karayolu ile şehre yaklaşmaya başladığınız andan itibaren tarihi ve eşsiz manzarası ile sizleri büyüler.

Kente karayolu ile gelinmesi halinde; Ankara-İstanbul arası 450 km olup yaklaşık 5 saat, İzmir-İstanbul arası ise 477 km mesafede olup 5 buçuk saat gibi bir ulaşım süresine sahiptir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  1 saat
 • İzmir
  7 saat
 • Ankara
  7 saat
 • Adana
  13 saat
 • Bursa
  3 saat
 • Antalya
  12 saat
 • Trabzon
  17 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır