Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Kahramanmaraş Havalimanı Hakkında

Kahramanmaraş Havalimanı ya da Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı, ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan Kahramanmaraş iline bağlı olan bir havalimanıdır. Kahramanmaraş uçak bileti almak isteyen yolcular Kahramanmaraş Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. 1996 yılında hizmete açılan havalimanının işleticisi Devlet Hava Meydanları İşletmesidir.

Kahramanmaraş Havalimanı Nerede?

Kahramanmaraş Havalimanı Kahramanmaraş'a bağlı olan Dulkadiroğlu ilçesinin Erkenez Mahallesinde bulunur. Ancak Dulkadiroğlu ilçesi Kahramanmaraş il merkezi olarak kabul edildiği için havalimanının Kahramanmaraş il sınırlarında olduğu söylenebilir. Kahramanmaraş Havalimanı Kahramanmaraş il merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Kahramanmaraş il merkezinden havalimanına gitmek üzere şahsi aracıyla ya da taksiyle yola çıkan bir yolcu trafiğe takılmaması durumunda yaklaşık 13 dakika içinde havalimanına ulaşım sağlayabilir. Kahramanmaraş Havalimanı Dulkadiroğlu ilçe merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Dulkadiroğlu ilçe merkezinden havalimanına gitmek üzere taksiyle yola çıkan bir yolcu trafiğin olmadığı saatlerde yola çıkması durumunda yaklaşık 14 dakika içinde havalimanına ulaşım sağlayabilir. Elbette trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yolcuların havalimanına ulaşım süreleri değişiklik gösterir.

Kahramanmaraş Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Kahramanmaraş il merkezinden Kahramanmaraş Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular havalimanıyla şehir merkezi arasında hizmet veren HAVAŞ otobüslerini, şehir merkezindeki her noktada bulunabilen taksileri ya da havalimanı servis otobüslerini kullanabilirler. Toplu taşıma aracı veya taksi kullanmak istemeyen yolcular ise şehir merkezinden araç kiralayarak yola çıkabilirler.

Kahramanmaraş Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Havalimanı servis otobüsü olarak adlandırılan yolcu servisi
  • HAVAŞ otobüsü
  • Taksi
  • Araç Kiralama

Kahramanmaraş Havalimanının Özellikleri Nelerdir?  

1996 yılından bu yana aktif olarak kullanılan bir havalimanı olan Kahramanmaraş Havalimanı'nda 22.300 metrekarelik bir adet terminal binası ve 5 uçak kapasitesine sahip bir adet apron bulunur. Kahramanmaraş Havalimanının rakımı 675 m olarak belirlenmiştir. Uluslararası bir havalimanı olduğu bilinen Kahramanmaraş Havalimanındaki terminal binası iç ve dış hatlar olmak üzere ikiye ayrılır. Havalimanının en önemli özelliği 2019 yılında resmi gazetede yayımlanan kararnameye göre “uluslararası giriş çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı” ilan edilmesidir. Kahramanmaraş Havalimanı yıllık 2.000.000 yolcuyu ağırlayacak şekilde tasarlanmıştır. Havalimanındaki uçuş pişti 2300x45 m boyutlarındadır ve yüzeyi asfalt kaplamadır. Havalimanındaki otoparkın bir bölümü VIP müşteriler için ayrılmış olup otoparkın genel kapasitesi 463’tür. Havalimanının en büyük avantajlarından biri merkezdeki birçok yere yakın ve ulaşımın kolay olduğu bir konumda bulunmasıdır. 2016 ve 2019 yıllarında yenilenen havalimanı yapılan son değişikliklerin ardından günümüzdeki halini almış ve modern tasarıma sahip bir havalimanı haline gelmiştir. Kahramanmaraş Havalimanının genel itibariyle incelendiğinde orta büyüklükte ve çok kapsamlı olmayan bir havalimanı olduğunu söylemek mümkündür.

Kahramanmaraş Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Kahramanmaraş uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Kahramanmaraş Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Kahramanmaraş Havalimanında hizmet veren havayolu şirketleri Türk Hava Yolları ve AnadoluJet’tir. Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinin sayısı sınırlı olsa da havalimanı uluslararası bir havalimanı olduğu için yurtdışı uçuşları ile birlikte havalimanındaki sefer sayılarının arttığını söylemek mümkündür. Kahramanmaraş Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları aracılığıyla İstanbul iline bağlı olan İstanbul Havalimanı'na ve AnadoluJet aracılığıyla Ankara iline bağlı olan Esenboğa Havalimanı'na aktarmasız ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak Ankara ve İstanbul dışındaki illere ulaşım sağlayacak olan yolcuların aktarma yapmaları gerekebilir. Kahramanmaraş Havalimanı'ndan hareket ederek farklı bir şehre gidecek olan yolcular uçak bileti alma aşamasında bulundukları il ya da ilçe merkezindeki acentelere gitmeye gerek kalmadan Türk Hava Yolları ve AnadoluJet web siteleri üzerinden veya çeşitli bilet uygulamaları üzerinden online bilet satın alabilirler.

Kahramanmaraş Havalimanı Havalimanı Konumu

Kahramanmaraş Havalimanı Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır