Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Konya Hakkında

Konya, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmakla birlikte yüzölçümü açısından Türkiye’nin en büyük ilidir. Konya otobüs bileti satın alarak şehre, ülkemizin her ilinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İlin geçim kaynaklarını tarım, sebzecilik, hayvancılık ve bunun yanı sıra madencilik ve sanayi oluşturmaktadır. Şehir; un, şeker, süt, buğday, arpa ve şeker pancarı üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır.

Konya’nın Tarihi

Yapılan araştırmalara göre kentte yaşam, Prehistorik Çağ’da başlamıştır. Cilalı Taş Devri, Kalkolitik ve Erken Bronz Çağlarında da farklı topluluklara ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Konya Ovası üzerinde bulunan, en eski ve en gelişmiş devir olan Neolitik Devre ait olan yerleşim merkezi Çatalhöyük bulunmaktadır. Kente; Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonlar hakim olmuştur. 1071 Malazgirt Savaşı sırasında Konya, Anadolu Selçukluları topraklarına katılmış ve 1076 yılında Süleyman Şah tarafından başkent yapılmıştır. Zaman içerisinde tekrar Bizans İmparatorluğu’nun himayesine giren kent, 1467 yılında kalıcı olarak Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya otobüs bileti temin ederek şehri ziyaret edebilirsiniz. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Konya gezilecek yerler listeniz epey uzun olabilir. Bu önemli noktalardan bazılarını sizler için araştırdık.

Çatalhöyük Neolitik Kent: İnsanlık gelişiminde önemli bir başlangıç sayılan alan 14 hektarlık bir yer kaplamaktadır. Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2.000 yılından fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçisin önemli bir kanıtıdır. Çatalhöyük Neolitik Kenti, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Beyşehir Gölü: Ülkemizin en büyük tatlı su gölüdür. Göl 1993 yılında milli park statüsü almıştır. İçerisinde adalar barındıran gölde, birçok farklı balık türü de yaşamaktadır.

Atatürk Müzesi: Konak, Konya halkının Atatürk’e hediyesidir. Atatürk, Konya ziyaretlerini gerçekleştirdiği zamanlarda bu konakta kalırmış. Şimdilerde müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan konakta; Atatürk’e ait eşyalar, günlük notları, belgeler ve gazete kupürleri sergilenmektedir.

Zaman Müzesi: Konya’nın Sille Mahallesi’nde yer alan müze, ülkemizde ilk olma özelliği ile bilinmektedir. Sille Şapali’nde yüzyıllar önce kullanılan zaman gösteren araçları sergilenmektedir. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait olan cep ve masa takvimleri, gümüş köstekli saatler gibi bir çok eser müzede yer almaktadır.

Konya’da Ne Yenir?

Konya meşhur yemekleri denilince ilk akla gelen etki ekmektir. Farklı birçok lezzeti bünyesinde barındıran kenti ziyaret ettiğinizde, mutfak kültürüne de göz atmadan dönmeyin.

Etli Ekmek: Pideye benzese farklı pişirme usulü ile çok farklıdır. En önemli özelliği satır ile ince çekilen kıyma, ince doğranmış domates, biber ve soğan ile yapılmasıdır. Ekmeğin hamuru belli bir kalınlık standardına sahiptir.

Kuru Bamya Çorbası: İplere dizilerek kurutulan bamya kullanılarak yapılır ve ara yemek olarak servis edilir.

Sacarası: İki sac arasında yapılmasından dolayı bu ismi almış olan tatlı, yemeklerden sonra üzerinde fıstık ve kaymak eklenerek servis edilmektedir.

Batırık: Görüntü itibari ile mercimek köftesine benzese de tat olarak tamamen farklıdır. Düğürcük, menengiç, domates kurusu, tahin ve çeşitli baharatlar eklenerek pişirilmektedir.

 Sıkça Sorulan Sorular

Satın alacağınız Konya otobüs bileti ile şehre ulaşım sağlayabilmenizin yanı sıra havayolunu ve demiryolunu da tercih edebilirsiniz. Havaalanı kente yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Karayolu ile keyifli bir yolculuğu tercih edecekler için birkaç ilimizin kente olan mesafelere ve ulaşım sürelerine değinelim. İstanbul-Konya 699 km olup yaklaşık 7 buçuk saat, İzmir-Konya arası 557 km mesafe ile yaklaşık 7 saat ve Ankara-Konya arası ise 271 km ile 3 saattir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  10 saat
 • İzmir
  8 saat
 • Ankara
  3 saat
 • Adana
  5 saat
 • Bursa
  7 saat
 • Antalya
  5 saat
 • Trabzon
  15 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır