Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Adıyaman Hakkında

Adıyaman şehrine, Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Adıyaman otobüs bileti temin ederek, bulunduğunuz her yerden kolayca şehre ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda; feribot, hava ve demir yolu seçeneklerini tercih ederekte ulaşım sağlayabilirsiniz. İlin, 9 ilçesi ve 406 köyü bulunmaktadır. İl; Güneydoğu Anadolu bölgesinin batı kısmında, Akdeniz bölgesi ile birleşen kısımda yer almaktadır.

Adıyaman’ın Tarihçesi

Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Yapılan arkeolojik araştırmalara göre ilin geçmişi, Milattan önce 40.000 yıllarına kadar dayanmaktadır. İl, Asurlulardan Perslere kadar birçok yönetimin altına girmiştir. Milattan önce 334 yılında, Makedonya Kralı Büyük İskender’in Anadolu topraklarına girmesi ile Perslerin egemenliği de son bulmuştur. 1114-1181 yılları arasında Türk akınları başlamıştır. Orta çağ boyunca farklı birçok egemenlik altına girmiş olan il, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in İran seferi sırasında, Osmanlı topraklarına katılmıştır. Adıyaman’ın, Malatya iline bağlı olarak anılması, 1 Aralık 1954 tarihinde son bulmuş ve kendi başına il olarak anılmaya başlanmıştır.

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman’daki gezilecek yerleri görebilmek için Adıyaman otobüs bileti yeterli. Bu şehrin güzelliklerini görebilmek için seyahatinize nerelerden başlayabileceğiniz ile ilgili küçük detayları sizlere sunmaktayız.

Kahta Kalesi: Özellikle turistlerin çok fazla ilgisini çeken bir yerdir. Kommagene Krallığı’na dayanan tarihi ile birçok tarihi unsurun yanı sıra mitolojik unsurlarda bulunduran bu yer Girne’de yer almaktadır. Arsemia Ören Yeri olarak da bilinmektedir. Grekçe yazıtlar, dehliz ve kabartma heykeller ile ilginizi çekecek tarihi bölgeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Karakuş Tümülüsü: Adıyaman’ın Kahta ilçesinde, Nemrut Dağı’nın eteklerinde yer alan bölgede Kommagene Krallık Ailesine mensup, kadınlara ait bir anıt mezar yer almaktadır.

Adıyaman Müzesi: Şehir merkezinde yer alan müzede, Kommagene Krallığı’na ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Müzede yer alan koleksiyonlar arkeolojik, etnogrofik ve sikke olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır.

Şeytan Köprüsü: Romalılar döneminde yapılmış olan köprü, Memluklar döneminde restore edilmiş olduğu için, Memluk Köprüsü olarak da bilinmektedir.

Adıyaman’da Ne Yenir? 

Adıyaman’da gezilecek yerlerin yanı sıra diğer bir ilgi çekici nokta ise Adıyaman’ın meşhur yemekleridir.

Çiğ Köfte: Adıyaman denildiğinde akla gelen ilk lezzet olan çiğ köfte, etli veya etsiz olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Çiğ köfteler, marul ve limon eşliğinde servis edilir.

Besni Tava: Kuşbaşı et, patlıcan, biber ve domates ile hazırlanan bu yemeği Adıyaman’a gittiğinizde tatmalısınız.

Adıyaman Köftesi: Köfte harcının, közlenmiş patlıcanın üzerine sarılması ile hazırlanan bu yemek, domates sosu ve taze nane yaprakları ile servis edilir.

Tırşik: Patlıcan, domates, biber ve sarımsak ile hazırlanan bu yemek, yanında pilav ve cacık ile servis edilir.

Şıllık Tatlısı: Ceviz ya da fıstık kullanılarak yapılan, hamurunun ana malzemeleri süt ve un olan şerbetli bir tatlıdır.

Alaca Çorba: Mercimek, nohut ve buğday ile hazırlanan bu çorba oldukça besleyici bir çorba türüdür.

Dövmeç: Köz patlıcan, domates ve biber ile hazırlanan bu mezenin, Nemrut Krallığı’ndan günümüze kadar ulaştığı düşünülmektedir.

 Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul ve Ankara’dan hava yolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şanlıurfa’dan feribot ile ulaşım sağlanmaya başlamıştır. İstanbul ve Adıyaman arası 1.184 km., Ankara ve Adıyaman arası 736 km., İzmir ve Adıyaman arası ise 1.251km. mesafededir.

Adıyaman otobüs bileti ile, İstanbul’dan Adıyaman’a 16.5 saate, İzmir’den 14.5 saate, Ankara’dan ise 9 saate ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  17 saat
 • İzmir
  18 saat
 • Ankara
  11 saat
 • Adana
  5 saat
 • Bursa
  18 saat
 • Antalya
  16 saat
 • Trabzon
  18 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır