Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Havza Hakkında

Havza ilçesi, Samsun iline bağlı olan ilçelerden bir tanesidir. Amasya ili ile komşu olduğu bilinen Havza ilçesini gezmek ve görmek isteyenlerin Havza otobüs bileti alarak ilçeye ulaşım sağlamaları mümkündür. İlçe ekonomisi için tarım oldukça önemlidir. İlçede meyve ve sebze yetiştiriciliğinin yanı sıra tarla bitkileri de ön plana çıkar. İlçede ekilebilen arazi sayısı fazladır. Topraklarının da elverişli olması dolayısıyla Havza ilçesinde mısır, ayçiçeği, buğday, arpa ve şeker pancarı gibi birçok ürün bulunur. İlçenin turizm açısından geliştiği söylenebilir. AK Parti himayesinde olan ilçenin belediye başkanı Sebahattin Özdemir, kaymakamı Metin Yılmaz’dır. 2022 yılı itibariyle Havza ilçesinin nüfusu 38872 olarak belirlenmiştir.

Havza'nın Tarihçesi

Havza ilçesinin milattan önce 2000’li yıllarda kurulduğu tespit edilmiştir. Bölgeye ilk kez gelenlerin Hititler olduğu sanılır. Çok eski bir yerleşim yeri olduğu için Havza'da birçok medeniyetin bulunduğu tahmin edilir. Yeşilırmak deltası ve Kızılırmak deltası arasında kurulan bu bölge, 1071 Malazgirt Savaşından sonra ilk defa Türk hakimiyetine girmiştir. Fakat Haçlı Seferleri dolayısıyla birçok kez el değiştirmiştir. Selçuklu hanedanlığının çöküşüyle Osmanlı İmparatorluğu'nun eline geçen bölge 1882 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Havza'da Gezilecek Yerler

Havza ilçesini gezmek isteyenler Havza otobüs bileti alarak ilçeye ulaşım sağlayabilirler.

Havza ilçesinde gezilecek yerler şöyle sıralanabilir;

Atatürk Evi Müzesi: Geçmişte öğrenci yurdu olarak kullanılan Atatürk Evi Müzesi, hurdazlı isa Efendi adlı bir kişi tarafından otel haline getirilmiştir. Uzun süredir aktif olarak kullanılan bu bina günümüzde müze görevi görür. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a geldiği dönem otel olarak kullanılan Atatürk Evi Müzesi'nde Atatürk'ün bir süre konakladığı bilinir. 

Havza Mesire Alanları: Havza ilçesinde bulunan mesire alanları gerek temiz havasıyla gerekse hoş manzarasıyla ziyaretçileri kendine çeken yerlerdir. Özellikle Havza ilçesinde bulunan ve ünü ülkenin her yerine yayılan şifalı sular, bu mesire alanlarında ilgi görür. Ziyaretçilere özel olarak hazırlanan mesire alanlarında piknik yapmak ve temiz hava almak mümkündür.

Çamyatağı Köyü: Köyün bilinen diğer adı Lerdüge’dir. İlk Tunç Çağından günümüze kadar ulaşan bu köyün Roma döneminde de yerleşim yeri olduğu bilinir. Havza ilçe merkezine yaklaşık 21 km uzaklıktadır. Köyde çok sayıda tümülüs bulunmuş ve bu tümülüslerin tamamı koruma altına alınmıştır.

Havza'da Ne Yenir?

Havza'nın meşhur yemekleri şöyle sıralanabilir;

Peynirli ve Cevizli Mantı: Havza ilçesinde meşhur olan peynirli ve cevizli mantı, Samsun il merkezinde de sevilerek tüketilir. Farklı yörelerde “peynirli cevizli köy mantısı” olarak da bilinir. Havza ilçesinde bulunan herhangi bir mantıcı da ya da restoranda yenilebilen bu yemek çeşidi ziyaretçiler tarafından da oldukça sevilir. Un, yumurta, tuz, su, kıyma, kuru soğan, karabiber, ceviz içi ve tereyağı kullanılarak hazırlanır.

Kıvratma: Kuru baklava olarak da bilinir. Farklı yörelerde baklava olarak adlandırıldığından şerbetli baklava ile karıştırılsa da şerbetli bir tatlı çeşidi değildir. Biraz tatlı biraz tuzlu olarak tanımlanan bir çeşit börektir. Süt, yumurta, sıvı yağ, sirke, kabartma tozu, margarin, un, fındık, şeker ve nişasta kullanılarak hazırlanır.

Havza'ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Havza ilçesi Samsun il merkezine uzak olan ilçelerden biridir. Havza ilçe merkezi ile bağlı olduğu Samsun il merkezi arasında yaklaşık 80 kilometre mesafe bulunur. Samsun il merkezinden şahsi aracıyla, araç kiralayarak ya da taksi tutarak Havza ilçesine gitmek üzere yola çıkan bir kişinin tahmini varış süresi 1 saattir. Havza otobüs bileti alarak Samsun il merkezinden Havza ilçesine gitmek üzere yola çıkan bir kişinin tahmini varış süresi bir saati aşar.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  10 saat
 • İzmir
  14 saat
 • Ankara
  5 saat
 • Adana
  11 saat
 • Bursa
  10 saat
 • Antalya
  14 saat
 • Trabzon
  7 saat
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır