Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Marmaris Hakkında

Marmaris, Muğla ilimize bağlı bir ilçedir. Marmaris ilçesine seyahat etmek için Marmaris otobüs bileti satın alarak, rahatlıkla ilçeye ulaşım sağlanabilmektedir. Bodrum ilçesine farklı illerden kara yolu, hava yolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Turistlik açıdan birçok gezilecek ve görülecek yere sahip olan bu ilçemiz, her yaştan misafirlerimiz için de oldukça uygun bir yer olup, tatil planlarına dâhil edebilirler. Konaklama, yeme-içme gibi çeşitli avantajlar sağlayarak günün her saatinde 7/24 aktiftir. Bu cazip fırsatlar için bu ilçeyi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Konum: Marmaris ilçesi, Ege Bölgesinde yer almaktadır. İlçemiz Muğla il merkezine 56 km uzaklıktadır. Batısında Datça Yarımadası, kuzeyinde ise Ula ilçesi ile komşudur.

Nüfusu: Marmaris ilçesi, Türkiye İstatistik Kurumunun yapmış olduğu en yakın tarihli sayımına göre toplam nüfus ( 2021) 95.849 olarak belirlenmiştir. 

Yeryüzü Şekilleri: Marmaris ilçesi, yeryüzü şekilleri bakımından dağlık ve engebelidir. İç kesimleri ovalık, kıyıları girintili ve çıkıntılı, toprak yapısı nedeniyle de çok fazla kalkerli yapı bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 906 kilometrekare, rakımı ise 10 metredir. 

İklimi: Marmaris ilçesinde, Akdeniz iklimi hâkimdir. Yaz aylarında nem olmaz, kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. En bol yağış alan yerler arasındadır. Denizin ılıman etkisi nedeniyle kış aylarında nadiren don olayları görülmektedir. Kar yağışı ise yüksek yamaçlarda gözlemlenmektedir.

Ekonomi: Ekonomi büyük ölçüde turizm faaliyetlerine dayanmaktadır. Zeytincilik ve arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

Marmaris’in Tarihçesi

Muğla ilinin, Marmaris ilçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Roma, Bizans, Selçuklu Devleti ve ardından Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. Tarih öncesi devirlerden beri yerleşim alanı olan kentte pek çok arkeolojik kalıntı bulunmuştur. Önceden Fiskos olarak adlandırılan bu kent pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Liman kenti olması nedeniyle buraya Türkmen boyları buraya Mermeris ismini vererek yerleşke kurmuşlardır. Osmanlı İmparatoru, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rodos’un fethi bu bölgeden gerçekleşmiştir. 1876 tarihinde ilçe olan Marmaris, Osmanlının giderek zayıflaması ve I. Dünya savaşına girmesiyle İtalyan ve Fransız işgali altında kalan kent Kurtuluş Savaşı ile tekrar Türk hâkimiyetine girmiştir. 

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Ülkemizin Muğla ilinde yer alan Marmaris ilçesine, birçok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Bu ilçemize en kolay ulaşım için Marmaris otobüs bileti alabilir ve buradaki muazzam yerleri ziyaret edebilirsiniz. Marmaris gezilecek yerler başlıca şu şekilde sıralanabilir;

Akyaka: Marmaris’e 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler burada rüzgâr ve uçurtma sörfü gibi pek çok su sporlarını da gerçekleştirebilirler. Azmak Nehrinin çevresinde yer alan mesire alanlarında piknik ya da kamp yapılabilir, yöresel yemekler tadılabilir ve sazlıklardaki sayısız kuşu görmek de mümkündür.

Selimiye: İlçe merkezine 40 km uzaklıktaki alan en popüler tatil beldelerinden biridir. çevrede çok sayıda orman ve meyve bahçesi de bulunmaktadır.

Hisarönü: Rüzgâr sörfü, deniz paraşütü ve dalış yapılabilecek tatil beldelerinden biridir. Temiz havası ile de doğa yürüyüşü yapanların öncelikli yerlerindendir. Ayrıca beldede at çiftlikleri de bulunmaktadır. Her yaştan ziyaretçilerimiz binicilik eğitimi alabilirler ve tatillerinin tadını çıkarabilirler.

Yuvarlakçay: İlçe merkezine 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Yemyeşil doğası, tabiatı ve sessizliği ile tüm ziyaretçileri cezbeden bir yerdir. Ayrıca çayın kenarına kurulmuş alabalık çiftliklerini de görebilmek mümkündür.

Marmaris’te Ne Yenir?

Ülkemizde yer alan tüm ilçelerin kendine özgü birçok lezzeti bulunmaktadır. Yöreye has yemek kültürüyle ziyaretçilerini bekleyen Marmaris ilçesini ziyaret ettiğiniz zaman tatmanız gereken Marmaris’in meşhur yemekleri şu şekilde sıralanabilir;

Yumurtalı Patlıcan: Acısı alınmış patlıcanlar un, yumurta, tuz ve su ile hazırlanan harca batırılır ardından kızartılarak servis edilmektedir.

Döş Dolması: Soğan, pirinç ve özel baharatlarla hazırlanmış iç harç kuzu etlerinin içine doldurulur ve taş fırında pişirilir. Sıcak olarak tüketilen bu yöresel yemeğe ilçemizin tüm restoranlarında bulabilmek mümkündür.

Cızdırma: Süt, un ve yumurtadan yapılan krep ya da akıtmaya benzer hamur işidir. Damak zevkine göre üzerine reçel ya da peynir sürülerek de tüketilmektedir.

Marmaris’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Muğla ilimizin, Marmaris ilçesine daha çok kara yolu, hava yolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Özel aracınız ile gidebileceğiniz bu ilçeye, Marmaris otobüs bileti satın alarak da rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolu ile Muğla ilinden Marmaris ilçesine 56 km uzaklıktadır. İl merkezinden Marmaris ilçesine günün her saati sefer düzenlenmektedir. Otobüs ile ulaşım sağlandıktan sonra otobüs firmalarının servisleri tercih edilebilir ya da şehir içi otobüsler ve ticari araç imkânları da sağlanmaktadır. 

Muğla, Marmaris ilçesine ulaşmak için hava yolunu tercih edecek misafirlerimiz, bulundukları şehrin havalimanından, bir saat uzaklıktaki Dalaman Havalimanından ulaşabilirler. İlçeye, özel araç ya da toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır. Demiryolu ile ulaşımı tercih etmek isteyen misafirlerimiz TCDD seferleri ile demiryolu üzerinden ulaşabilirler. Sağladığı ulaşım imkânı ile en çok tercih edilen ilçeler arasında yer almaktadır.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  11 saat
 • İzmir
  4 saat
 • Ankara
  10 saat
 • Adana
  16 saat
 • Bursa
  8 saat
 • Antalya
  5 saat
 • Trabzon
  22 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır