Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Elazığ Hakkında

Elazığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Elazığ otobüs bileti satın alarak rahatlıkla şehre ulaşım sağlanabilmektedir. Elazığ; Bingöl, Tunceli, Malatya illeri ile komşudur. İlde çok sayıda baraj ve doğal göller bulunmaktadır. Keban Barajı’nın yapılmasından sonra ilde sanayi oldukça gelişmiştir. Daha öncesinde neredeyse tüm geçim kaynağını oluşturan tarım, baraj sonrasında yerinişi sanayiye bırakmıştır. Nüfusun belli bir kısmı tarım ile ilgilenmeye devam etmektedir.

Elazığ’ın Tarihi

İlin tarihi Harput tarihi ile birlikte ele alınmaktadır. Harput’ta bilinen en eski yerleşim milattan önce 2000’li yıllara dayanmaktadır. Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş yolları üzerinde yer alan Harput’ta tarih boyunca birçok farklı medeniyet hüküm sürmüştür. En eski yerleşenlerin Hurriler olduğu bilinmektedir. Daha sonrasında ise Urartular, İlhanlılar, Dulkadiroğulları, Akkoyunlular ve Safeviler hüküm sürmüştür. 1516 Çaldıran Muharebesi ile Osmanlı topraklarına takılmış ve bugünkü sınırları oluşturulmuştur.

Elazığ’da Gezilecek Yerler

Elazığ otobüs bileti alarak ulaşım sağladığınız kentte, sizler için rehber niteliğinde olabilecek Elazığ gezilecek yerler listesinden bir kesit derleyerek, sizlere sunduk.

Harput Kalesi: Şehir merkezine 7 km uzaklıktadır. Efsaneye göre kalenin yapım aşamasında yaşanan su sıkıntı nedeni ile o zamanın hükümdarı tarafından verilen emirle, harcın hazırlanmasında süt kullanılmıştır. Bu nedenle kale Süt Kalesi olarak da bilinmektedir.

Hazar Gölü: Elazığ’ın güneydoğusunda yer alır. Şehir merkezine 26 km mesafede olan göl tektonik bir göldür. Bünyesinde; tatil kampları, siteler ve konutlar barındırması ile turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Uluslararası spor şenliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığı’nca yapılan incelemeler sonucunda Avrupalı Seçkin Destinasyonlar arasında yer almaktadır.

Buzluk Mağarası: Yaz aylarında serin olması nedeni ile başta yerli ziyaretçiler olmak üzere pek çok kişiyi ağırlamaktadır. Kış aylarında mağara içerisinde buz oluşumu meydana gelmez ve sıcak olur. Konumu ile görsel bir şölen sunmaktadır

Çırçır Şelalesi: Keban ilçe sınırında yer almaktadır. 1974 yılında Keban Barajı yapıldıktan sonra oluşmuştur. Şelale üzerine kurulan Alabalık tesisi görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Doğal güzelliğin içerisinde yemeğinizi yiyip, hediyelik eşya satın alabileceğiniz çokça dükkan yer almaktadır. 

Elazığ’da Ne Yenir?

Elazığ şehrini gezerken, Elazığ’ın meşhur yemeklerinin tadına bakmadan, şehirden ayrılmanız büyük bir kayıp olur.

Gömbe: Kömbe olarak da bilinmektedir. Kepekli undan hazırlanan yufka içerisine cevizli ve kıymalı harç eklenerek yapılmaktadır.

Sırın: El ile açılan incecik yufkaların, rulo şekli verilerek fırında pişirilmesi ile yapılmaktadır. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve yağlı sosu dökülerek servis edilir.

Lobik Çorbası: İnce yeşil fasulye olan lobik ile bol yağlı olarak pişirilen çorbadır. Farklı olarak börülce ile de yapılmaktadır.

Küncülü Köfte: Susam katılarak yapılan köfte, oldukça uzun sürede hazırlanmaktadır. Ekmeksiz olarak servis edilmektedir.

Harput Köftesi: Yağsız kıyma, bulgur ve reyhan baş rolde yer alır. Köftelere silindir şekli verilir. Baharatlar ve salçalı sos ile hazırlanmaktadır. 

Dolanger: Özel günlerde yapılan bir tatlıdır. Kat kat açılan yufkalara şekil verilerek, şerbetlenir. Kaymak eklenen tatlının da yapım aşaması oldukça meşakkatlidir. 

 Sıkça Sorulan Sorular

Elazığ otobüs bileti satın alarak her ilden şehre ulaşabileceğiniz gibi havayolu ve belirli illerden demiryolu aracılığı ile de şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karayolu ile keyifli bir ulaşım deneyimi yaşamak isteyenler için Elazığ; İstanbul’dan 1.210 km ile yaklaşık 14 saat, Ankara’dan 782,5 km ile 9,5 saat ve İzmir’den 1.302 km ile 16,5 saat sürmektedir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  16 saat
 • İzmir
  19 saat
 • Ankara
  11 saat
 • Adana
  8 saat
 • Bursa
  17 saat
 • Antalya
  18 saat
 • Trabzon
  10 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır