Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Çanakkale Hakkında

Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Çanakkale otobüs bileti temin ederek, her ilden rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu il, tarihi ve coğrafi özelliği ile ziyaretçilerini büyüler. İl; 12 ilçe, 81 mahalle ve 576 köyden oluşmaktadır. Ülkemiz adına tarihi önemi oldukça büyük olan ilimiz, her mevsim ziyaret edilebilir. İl ekonomisi tarım ve tarıma dayalı sanayi ile ilerlemektedir.

Çanakkale’nin Tarihçesi

Eski çağlarda Dardanel ve Hellespontos olarak adlandırılmış olan şehirde ilk yerleşim Bakır Çağı’na dayanmaktadır. Bilinen en erken yerleşimler, Beşiktepe ve Kumtepe olup burada yerli halkın yaşadığı düşünülmektedir. Bunu M.Ö. 3000 yılında kurulmuş olan Troia izlemiş, bölge M.Ö. 7. Yüzyılda Lydia Krallığı hakimiyetine girmiştir.  M.Ö. 386 yılında Persler bölgede egemenliği ele geçirmiş, bunu Bergama Krallığı ve Galat istilaları dönemleri izlemiştir.  Bölge Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de önemini yitirmemiş, Çanakkale Savaşı ile bölgenin önemi daha da artmıştır. 

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale otobüs bileti ile şehre yapacağınız seyahatinizde birçok uygarlığın tarihine tanıklık edebilirsiniz. Çanakkale gezilecek yerler listemizin başında ise Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı gelmektedir

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı: Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasındaki en büyük savaşlardan biridir. Bölge, 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Alanda 49 anıtsal yapı, 50 Türk şehitliği, 34 yabancı anıt, 29 Türk anıtı ve 138 sivil mimarlık örneği yer almaktadır. Bunların yanı sıra batık gemiler, siperler, toplar, kaleler, burçlar, anıtlar ve müzeler de bulunmaktadır. 

Truva Antik Kenti: Homeros’un “İlyada ve Odyseia” destanlarında adı geçen bu kent, Çanakkale’ye 25 km. uzaklıktaki Tevfikiye Köyü sınırlarında yer almaktadır. Zengin arkeolojik buluntuları ile 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yerini almıştır. 

Aynalı Çarşı: II. Abdülhamid döneminde inşa edilmiş, kapısı ve kitabesi orijinal olarak günümüze ulaşabilmiş olan çarşı, günümüzde Çanakkale’ye özgü hediyelik eşyaların satıldığı bir alışveriş merkezi halindedir. Çanakkale Türküsü’nde adı geçen çarşının bu çarşı olduğu düşünülmektedir. 

Çanakkale’de Ne Yenir? 

Çanakkale’nin meşhur yemekleri; Türk, Rum, Trakya ve Ege mutfaklarının izlerini taşımaktadır. 

Tumbi: “Göce” adı verilen bir çeşit buğday, patlıcan, soğan, maydanoz ve domates ile hazırlanan tumbi, fırından çıktıktan sonra üzerinde zeytinyağı gezdirilen oldukça besleyici bir yemektir. 

Metez: Kıymalı harç ile hazırlanan yarım ay şeklindeki hamurların suda pişirilmesi ve üzerine salçalı sos dökülmesi ile hazırlanan bu lezzetli yemeği mutlaka denemelisiniz. 

Börülce Köftesi: Mücvere benzeyen bu köfteler; kıyma yerine bolca börülce, soğan, domates, un, yumurta ve baharat kullanılarak yapılmaktadır. 

Yumurtalı Tiken: Şevketi bostan otu ile yapılan, oldukça besleyici ve lezzetli bir yemektir. 

Patlıcan Kapama: Patlıcanların pilavın üzerine kapatılmasıyla hazırlanan bu yemek, patlıcan, domates, biber ve pirincin kat kat kapatılması ve fırına verilmesiyle hazırlanmaktadır. 

Ovmaç Çorbası: Soğan ve un ile hazırlanan bu çorba üzerine salçalı ya da kırmızı pul biberli sos eklenerek servis edilir. Yunanistan ve Bulgaristan’dan Mübadele döneminde gelen göçmenlerin Çanakkale mutfağına kazandırdığı lezzetlerden biridir. 

Peynirli Helva: Trakya mutfağının izlerini taşıyan bu tatlıda renk vermesi için toz safran kullanılmaktadır.  

 Sıkça Sorulan Sorular

Çanakkale otobüs bileti alarak ulaşabileceğiniz bu ile birçok ilden direkt ulaşım sağlanabilmektedir. Şehre hava yolu ile ulaşım için şehir merkezine 15 km. uzaklığındaki Çanakkale Havalimanı kullanılmaktadır.

Şehir İstanbul’a 311 km., Ankara’ya 732 km., İzmir’e 366km. mesafededir. Kara yolu ile seyahat süreleri yaklaşık olarak İstanbul’dan 4 saat, Ankara’dan 8 saat ve İzmir’den 4 buçuk saattir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  4 saat
 • İzmir
  5 saat
 • Ankara
  10 saat
 • Adana
  17 saat
 • Bursa
  4 saat
 • Antalya
  13 saat
 • Trabzon
  22 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır