Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Diyarbakır Havalimanı Hakkında

Diyarbakır Havalimanı, ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Diyarbakır’a bağlı olan uluslararası bir havalimanıdır. Diyarbakır uçak bileti almak isteyen yolcular Diyarbakır Havalimanı'nda bulunan havayolu şirketlerinden herhangi birini tercih edebilirler. 1952 yılında inşa edilerek aynı tarihte hizmete açılan Diyarbakır Havalimanı uzun bir tarihi olan eski bir havalimanıdır. Diyarbakır Havalimanı hem askeri hem de sivil bir havalimanı olarak kullanılır. Bu nedenle havalimanının işleticileri Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Türk Hava Kuvvetleridir. 

Diyarbakır Havalimanı Nerede?

Diyarbakır Havalimanı Diyarbakır il merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Diyarbakır şehir merkezinden Diyarbakır Havalimanına ulaşım sağlamak üzere taksi ile ya da şahsi aracı ile yola çıkan yolcular yaklaşık 12 dakika içinde havalimanına ulaşım sağlayabilirler. Ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkan yolcular için bu süre uzar. Diyarbakır Havalimanı Diyarbakır’a bağlı olan Bağlar ilçesindeki Ağaç Geçit Mahallesinde yer alır ve Diyarbakır il merkezinden havalimanına ulaşımın kolay olduğu söylenebilir. Zira havalimanıyla şehir merkezi arasındaki mesafe fazla değildir. Diyarbakır Havalimanı çok merkezi bir konumda olmasa da havalimanından şehir merkezine ve şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlayacak yolcular havalimanıyla şehir merkezi arasında hizmet veren çeşitli araçları kullanabilirler. 

Diyarbakır Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Diyarbakır şehir merkezinden Diyarbakır Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular havalimanıyla şehir merkezi arasında hizmet veren otobüsü ya da taksi kullanabilirler. Otobüse ve taksiye ek olarak yolcu servisi ve araç kiralama seçeneği de bulunur.

Diyarbakır Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Şehir merkezindeki otobüs durağından hareket eden Z2 hat numaralı belediye otobüsü
  • Şehir merkezindeki birçok noktadan bulunan taksi
  • Havalimanına ve çeşitli otellere ait olan yolcu servisleri
  • Araç kiralama firmalarına ait olan kiralık araçlar

Diyarbakır Havalimanının Özellikleri Nelerdir?

Diyarbakır havalimanındaki pist beton kaplamadır ve 3.549x 45 boyutundadır. Yolcuya açık alanların boyutu 95.691 metrekare olarak belirlenmiştir. Diyarbakır Havalimanının 1100 araç kapasitesine sahip olan bir otoparkı vardır. Havalimanının çıkış noktasında belediye otobüslerinin ve taksilerin durakları bulunur. Hizmete açıldığı günden itibaren birden çok değişikliğe uğrayan havalimanının 2016 yılında terminal binası yenilenmiş ve 6 adet körüğe sahip şekilde tasarlanmıştır. Yenilenen terminal binası dolayısıyla havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 5.000.000’a kadar çıkmıştır. Diyarbakır havalimanının geniş bir alanı kaplayan büyük bir havalimanı olduğu söylenebilir. Aynı zamanda oldukça yoğun bir havalimanıdır. 2012 yılında Zuart Sudjian adlı bir kişi Diyarbakır Havalimanının inşa edildiği arazinin kendisine ait olduğunu iddia etmiş ve mülkiyetini korumak istemiştir. Amerikalı bir Ermeni olduğunu söyleyen Zuart Sudjian, havalimanının bulunduğu arazinin ailesine ait olduğunu ve ailesinin Ermeni Soykırımından kaçması sonrası arazinin devlet tarafından kamulaştırıldığını söylemiştir. Zuart Sudjian havalimanının bulunduğu araziyi geri almak için dava açsa da 2013 yılında Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı reddetmiştir. Yargıtayın yerel mahkemenin kararını bozması üzerine havalimanı bulunduğu konumda kalmıştır. Diyarbakır Havalimanı günümüzde hala aktif olarak kullanılan bir havalimanı olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Diyarbakır Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Diyarbakır Havalimanında hizmet veren havayolu şirketleri AnadoluJet, Türk Hava Yolları, SunExpress ve Pegasus Hava Yollarıdır. Pegasus Hava Yolları adlı havayolu şirketinin kullanan yolcular İstanbul iline bağlı olan Sabiha Gökçen Havalimanı'na, İzmir iline bağlı olan Adnan Menderes Havalimanı'na, Kuzey Kıbrıs'ın Lefkoşa şehrine bağlı olan Ercan Uluslararası Havalimanına ulaşım sağlayabilirler. THY, SunExpress ve AnadoluJet adlı havayolu şirketlerini kullanan yolcular ise İstanbul, Ankara, Trabzon, Antalya ve İzmir gibi illere uçabilirler. Diyarbakır uçak bileti almak isteyen yolcular bu havayolu şirketlerinden herhangi birinin web sitesine girebilir ya da şehir merkezindeki acentelerine gidebilirler.

Diyarbakır Havalimanı Havalimanı Konumu

Diyarbakır Havalimanı Uçak Firmaları

AJet
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır