Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Dalaman Havalimanı Hakkında

Dalaman Havalimanı, ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan Muğla iline bağlı olan uluslararası bir havalimanıdır. Muğla uçak bileti almak isteyen yolcular Dalaman Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. Dalaman Havalimanı'nın sahibi ve işleticisi YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş, Devlet Hava Meydanları İşletmesidir. İnşasına 1976 yılında başlanan ve 1981 yılında hizmete açılan havalimanının bağlantı merkezleri Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet’tir. 

Dalaman Havalimanı Nerede?

Dalaman havalimanı Muğla iline bağlı olan Dalaman ilçesinin sınırlarında bulunur. Dalaman ilçe merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta olan havalimanı Muğla il merkezine yaklaşık 106 km uzaklıktadır. Bu nedenle havalimanından il merkezine ve il merkezinden havalimanına ulaşımın oldukça zor olduğu söylenebilir. Ancak Dalaman ilçe merkezinden havalimanına ve havalimanından Dalaman ilçe merkezine kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. İlçe merkeziyle havalimanı arasında hizmet veren çeşitli araçları kullanan yolcular kısa süre içinde ilçe merkezinden havalimanına ve havalimanından ilçe merkezine ulaşım sağlayabilirler. Dalaman Havalimanı turistik ilçelerden olan Marmaris, Fethiye ve Göcek gibi ilçelere de hizmet verir. Göcek ilçe merkezine 24 km, Fethiye ilçe merkezine 50 km, Marmaris ilçe merkezine ise 89 km uzaklıkta bulunur. Bu nedenle Dalaman Havalimanından en kolay ulaşım sağlanan ilçenin Dalaman ve Göcek olduğu söylenebilir.

Dalaman Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Dalaman ilçe merkezinden Dalaman Havalimanı'na ulaşım sağlamak isteyen yolcular ilçe merkezinde aktif olan taksileri, ilçe merkezinde hizmet veren otobüsleri, havalimanına ait servisleri, HAVAŞ ve MUTTAŞ otobüslerini kullanabilirler.

Dalaman Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • İlçe merkezinden hareket eden HAVAŞ ve MUTTAŞ otobüsleri
  • Haftanın her gününde ve her saatinde aktif olan taksiler
  • Belediye otobüsleri
  • Havalimanına ait olan yolcu servisleri

Dalaman Havalimanının Özellikleri Nelerdir?  

Dalaman Havalimanı hem askeri hem de sivil olarak kullanılan önemli bir havalimanıdır. Muğla iline hizmet veren iki uluslararası havalimanından biri olarak tanımlanabilir. Güney ucunda askeri üs bulunan Dalaman Havalimanı Dalaman Hava Meydan Komutanlığı ile ortak kullanılır. Havalimanının dış hat terminal binası 21.588 metrekare, iç hatlar terminal binası 2.594 metrekare, uçuş pisti 3000x45 m’dir. Bununla birlikte, Dalaman Havalimanı'nda 3000x30 metre boyutlarında bir adet taksiruta bulunur. Havalimanındaki apron 57 uçak kapasitelidir ve 932x250 metre m boyutlarındadır. Havalimanındaki uçuş pisti beton kaplamadır. Havalimanında terminal 1 ve terminal 2 olmak üzere 2 adet ana terminal bulunur. Yeni dış hatlar terminal binası 1 Temmuz 2006 yılı itibariyle hizmete açılmıştır. Aynı zamanda havalimanında 950 araç kapasiteli bir otopark bulunur. Havalimanının bir bölümü özel yolcuların kullandığı VIP ve CIP binaları için ayrılmıştır. Havalimanında toplamda 12 yolcu köprüsü, 87 adet check in kontuarı ve 64 adet pasaport kontuarı bulunur. Havalimanının içinde yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için çeşitli kafeler, restoranlar ve dinlenme alanları da mevcuttur.

Dalaman Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Muğla uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Dalaman Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Muğla havalimanındaki başlıca havayolu şirketleri Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları ve Thomas Cook Airlines adlı havayolu şirketleridir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nı kullanan yolcuların en sık gittikleri şehir İstanbul'dur. Bu iki havayolu şirketini kullanarak İstanbul iline bağlı olan Sabiha Gökçen havalimanına ulaşım sağlamak mümkündür. Dalaman Havalimanı'nda bulunan diğer havayolu şirketleri ise Austrian Airlines, Azerbaycan Hava Yolları, Corendon Airlines, Norwegian Air Shuttle, Thomson Airways, Enter Air, Freebird Airlines, Jet Time, Jordan Aviation, Middle East Airlines ve Petra Airlines gibi havayolu şirketleridir.

Dalaman Havalimanı Havalimanı Konumu

Dalaman Havalimanı Uçak Firmaları

Türk Hava Yolları
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır