Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Şanlıurfa Hakkında

Şanlıurfa veya halk arasında daha fazla tercih edilmekte olan ismiyle Urfa, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve bölgenin en kalabalık şehri olma özelliğini taşıyan ilimizdir. Şanlıurfa otobüs bileti seçeneklerini değerlendirerek rahatlıkla kara yolu ile ulaşabileceğiniz Şanlıurfa, 2 milyonu geçmiş nüfusuyla oldukça geniş bir popülasyona sahiptir. Bölgenin önemli merkezlerinden biri olarak öne çıkmayı başarmış olan Şanlıurfa, bölgeye ait olan sıcak ve kurak iklimin hakim olduğu bir noktada yer almaktadır. Göbeklitepe gibi önemli uluslararası önemli noktaların da yakınında yer alan Şanlıurfa, 20.4 ortalama yaş seviyesi ile Türkiye’nin en genç şehri olma özelliğini de taşımaktadır. 

Şanlıurfa Tarihçesi

Şanlıurfa, isminin başına gelen “Şanlı” namını Milli Mücadele dönemi sonrasında edinmiş, işgalden kurtulmanın şerefine özel olarak kutlanmış şehirler arasında yerini almıştır. Peygamberler Şehri lakabına da sahip olan Urfa, Antik Çağlar’dan itibaren insanların yerleştiği önemli merkezlerden birisi haline gelmiştir. Özellikle de son yıllarda kazıları genişletilmiş olan Göbeklitepe bölgesinin getirdiği bulgularla birlikte, Şanlıurfa ve çevre bölgesinin 10.000 yılı aşan bir tarihe sahip olduğu da kanıtlanmıştır. Helenistik Dönem’den Bizans’a, daha sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olan şehir, özel bir nokta olması sayesinde kesişim noktası olarak da önem taşımıştır.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa otobüs bileti satın almanız sayesinde hem şehir merkezini, hem de çevre ilçeleri ve önemli bölgeleri dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz. Şanlıurfa’da gezilecek yerler listesi ve seçenekleri içerisinde yer alan önemli tarihsel noktaları da bu biçimde değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz. 

Göbeklitepe: Dünyanın, son yıllar içerisinde ortaya çıkarılmış olan en önemli arkeolojik kazı noktası olarak öne çıkmıştır. Şanlıurfa’nın 12 km ötesinde yer alan Göbeklitepe, uluslararası olarak da önemli bir kültürel miras taşıyan, yerli ve yabancı herkesin ilgisini çeken bir noktadır. 

Balıklıgöl: Gerek dinimiz, gerekse de tarihimiz açısından önem taşıyan noktalardan birisidir. Yerli ve yabancı fark etmeksizin şehre her gelenin ziyaret etmek istediği dikkat çekici noktalar arasında yer almaktadır. 

Halfeti: Saklı Cennet olarak da bilinen, turlarla birlikte gezilebilecek olan Halfeti, şehrin sular altında kalmasıyla dikkat çekmiş olmasının yanında, dini olarak önem taşıyan mağara ve özel noktaları da çevresinde barındıran, tabiat açısından değerli gözüken noktalardan birisidir. 

Harran: 3000 yıllık bir tarihe sahip olan, özel, koni biçimler evlere sahip olan Harran, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli eski yerleşim noktalarından biridir. Harran Kültür Evi, bölgede ziyaretçi çeken bir yerdir.

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri, Türkiye’nin tamamında popüler olmuş çok özel lezzetlere sahiptir. Ülkemizin en değerli gastronomik noktalarından birisi olarak da görülen Şanlıurfa, geleneksel yemeklerini tarihsel yemekleriyle bir araya getirmeyi ve geliştirmeyi başarmıştır. 

Lahmacun: Antep ile birlikte, bölgenin en ünlü lahmacun türüne sahip olan Şanlıurfa, lahmacunun ülkemizde yapıldığı en güzel noktalardan biri olarak da öne çıkar. Bol soğan içeriğinin yanında özel harcıyla dikkat çeker. 

Patlıcan Kebabı: Urfa’ya özel yemekler arasında yer alan, özel bir et yemeğidir. Şiş üzerinde pişen özel patlıcan ve kıymaya sahip bir lezzettir. 

Çiğ Köfte: Şanlıurfa’ya özel olan etsiz çiğ köfte, bulgur ve salça içerikleriyle öne çıkar. 

Urfa Kebap: Kıymadan yapılan, adını da direkt olarak şehirden alan yemek, Şanlıurfa’nın sembol kebapları arasında en çok öne çıkan yemektir.

Söğülme: Yöresel ve tarihsel yemeklerden birisidir. Meze olarak değerlendirilir. Köz patlıcan, sarımsak ve kıymanın bir araya gelmesiyle oluşur. 

Haşhaş Kebabı: Yöreye ve Urfa’ya ait olan özel kebaplardan biridir. Bölgede yetişen haşhaşı temeline alan kebap, kıyma temelli lezzetler arasında da öne çıkar. 

 Sıkça Sorulan Sorular

Şanlıurfa otobüs bileti, senenin her günü satın alabileceğiniz, dilediğiniz zaman Urfa’yı herhangi bir sebeple ziyaret etmenizi sağlayacak faktörler ve ulaşım biçimleri arasında en öne çıkan unsurdur. Son derece rahat ve konforlu bir biçimde, ülkenin her yerinden satın alabileceğiniz bilet sayesinde, dilediğiniz şehirden Şanlıurfa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bölge ve konum itibarıyla, Şanlıurfa ile İstanbul ve İzmir arasında yüksek bir mesafe yer almaktadır.

Şanlıurfa – İzmir arası mesafe toplamda 1257 kilometre iken, İstanbul – Şanlıurfa arası 1.281, Ankara – Şanlıurfa arasındaki mesafe de 854 kilometredir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  19 saat
 • İzmir
  18 saat
 • Ankara
  12 saat
 • Adana
  5 saat
 • Bursa
  18 saat
 • Antalya
  15 saat
 • Trabzon
  18 saat
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır