Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Muğla Hakkında

Muğla, özellikle yaz tatili için en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Ayrıca tarihi ile de ilgi çeken bu şehre Muğla otobüs bileti alıp kolaylıkla gelebilir ve şehrin güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan bu şehrin Akdeniz Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Nüfusu 1.021.141’dir. 13 ilçeye ev sahipliği yapan bu şehir daha çok Akdeniz iklimine sahiptir. Tarım ve turizmin en etkili olduğu şehirlerden biridir.

Muğla’nın Tarihçesi

Antik Karia bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Muğla, eski adı ile Karya olarak bilinmektedir. Daha sonrasında şehir Mısırlılar, Asurlar ve İskitler tarafından, Helenistik dönem sonrası ise Medler ve Persler tarafından işgal edilmiştir. Milattan önce 3.400’lü yıllarda “Kar” isimli liderin kavmi yerleşmiştir. Karia (Kayra) ismini almasının sebebinin Kar olduğu düşünülmektedir. Milattan önce 334 yılında Büyük İskender’in şehri ziyaret ettiği bilinmektedir. Büyük İskender döneminde yaşanan kardeş kavgalarından dolayı iki yüzyıl boyunca süren bir anarşi dönemi başlamıştır. Osmanlı Dönemi’nde şehrin adı Menteşe olarak değiştirilmiştir. Evliya Çelebi’nin gördüğü bir rüyadan sonra ise şehrin adını Muğla olarak değiştirttiğine dair bir rivayet bulunmaktadır. II. Murat döneminde Muğla tamamen Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır. I. Dünya savaşı ve sonrasına kadar dışarıya kapalı olan bu küçük şehir Cumhuriyet Döneminden sonra 2012-2014 yıllarında Büyük Şehir olarak ilan edilmiştir. Antik çağlardan günümüze kadar güzelliklerini korumuştur.

Muğla’da Gezilecek Yerler?

Muğla’da gezilecek yerler sadece sahillerden ibaret değildir. Tarihe tanıklık eden bu şehirde birçok antik kentte bulunmaktadır. Tarihe ilginiz varsa veya sadece tatil yapmak istiyorsanız Muğla otobüs biletini alıp bu şehri ziyaret edebilirsiniz.

Stratonikeia Antik Kenti: Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunmaktadır. 1977 yılında yapılmaya başlanan kazılar sonucunda Bronz Çağından günümüze kadar uzanan eserler ve kalıntılar olduğu ortaya çıkmıştır. Antik kentin içerisinde tiyatro, Roma hamamları, Roma çeşmeleri, Agora, tapınaklar, cami ve taş döşemeli yollar bulunmaktadır.

Ölüdeniz: Çamlarla kaplı bir yoldan geçerek masmavi denize ulaşırsınız. Doğa ile denizin mükemmel uyumuna sahiptir. Belcekız Koyu olarak geçen bu yer bir aşk efsanesinden adını almaktadır. Dibinde bulunan bembeyaz kumu ile dibi görülen turkuaz renginin mükemmel yansımasına sahip olan bir denizdir.

Kaunos Antik Kenti: Dalyan’dan tekne yolculuğu ile ulaşabileceğiniz antik kent, ticaret için en önemli limanlardan biridir. Mausollos, Helenistik ve Arkaik Döneminden kalma eserlere ev sahipliği yapar. İçerisinde hamam, tiyatro, kilise ve çeşmeler bulunmaktadır. Daha sayamadığımız birçok döneme ait eserler bulunan bu antik kente uğramanızı kesinlikle tavsiye ederiz.  

Muğla’da Ne Yenir?

Muğla’nın meşhur yemeklerini bu şehri ziyaret ettiğinizde tatmayı unutmayın. Her şehrin kendine has yemekleri vardır ve bu da şehirleri birbirinden özel kılan noktalardandır.

Tarhana Çorbası: Muğla usulü hazırlanmış bir tarife sahiptir. İki farklı şekilde hazırlanabilmektedir. Tarhana, buğday yarması ve tarhanadan hazırlandığı gibi, buğday yarması, tarhana, yoğurt, nohut, fasulye, mercimek, soğan, salça ve biberle bol malzeme ile de hazırlanabilir. İki çeşidi de doyurucudur.

Oğlak Yahni: Muğla’nın etli sulu yemeğidir. Soğan, nohut, salça ve zeytinyağı ile hazırlanmaktadır.

Kabak Çiçeği Dolması: Maalesef her dönem bulamayacağınız bir lezzet. Çünkü; kabak çiçeği sadece sabahları açar ve her zaman olmaz. O yüzden erkenden hazırlanan bir yemektir. İçerisinde pirinç, soğan, domates, zeytinyağı, nane, dereotu ve baharatlar bulunmaktadır. Üzerine yoğurt dökülerek servis edilir.

Muğla Halkası: Anne pastası olarak da bilinen bir hamur tatlısıdır. Un, zeytinyağı, şeker, yumurta ve karbonat ile hazırlanan tatlının içerisine isteğe göre ceviz eklenerek de hazırlanabilir.

Yağlı Patlıcan Yemeği: Püf noktası, soyulmuş patlıcanları tuzlu suda bekletmektir. Daha sonra borcama yerleştirilir. Soğan ve sarımsak sotelenir, domates ve salça eklenerek sosu hazırlanır ve patlıcanların üzerine dökülerek fırına verilir.

 Sıkça Sorulan Sorular

Muğla otobüs bileti alarak şehre ulaşabileceğiniz gibi dilerseniz havayolu ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde iki adet havaalanı bulunmaktadır.

Karayolu seyahatinde bulunacaksanız, İstanbul’dan 685 km yaklaşık 8 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir’den ise 226 km’lik mesafeyi 3 saatte, Ankara’dan ise 62 km’lik mesafeye sahip olup, 8 saatte kente ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içinde ise otobüs ile kolaylıkla şehri gezebilirsiniz.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  10 saat
 • İzmir
  2 saat
 • Ankara
  9 saat
 • Adana
  15 saat
 • Bursa
  7 saat
 • Antalya
  5 saat
 • Trabzon
  21 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır