Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Malatya Erhaç Havalimanı Hakkında

Malatya Havalimanı, ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Malatya iline bağlı olan bir havalimanıdır. Malatya uçak bileti almak isteyen yolcular Malatya Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. 1941 yılında inşa edilen Malatya Havalimanı aynı tarihlerde hizmete açılmıştır. Bu nedenle uzun bir tarihi olan oldukça eski bir havalimanı olduğu söylenebilir. Malatya Havalimanının işleticisi Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Türk Hava Kuvvetleridir. Türk Hava Kuvvetleri ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından ortak kullanıldığı için hem sivil hem de askeri bir havalimanı olduğu bilinir. 2007 yılı itibariyle uluslararası uçuşlara da açık hale gelmiştir. 

Malatya Havalimanı Nerede?

Teknik olarak Malatya il sınırlarında olduğu bilinen bir havalimanı olsa da Malatya iline bağlı olan Akçadağ ilçesinde yer alır. Bu nedenle il merkezine biraz uzak bir konumda olduğu söylenebilir. Malatya il merkezine yaklaşık 29 km mesafede bulunan havalimanına il merkezinden şahsi araçla yarım saat içinde ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak bu süre trafiğin yoğun olmadığı saatlerde geçerlidir. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde şahsi aracıyla il merkezinden havalimanına gitmek üzere yola çıkacak olan yolcular için bu süre yarım saati aşabilir. Malatya Havalimanı bulunduğu Akçadağ ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Akçadağ ilçe merkezinden Malatya Havalimanına gitmek üzere şahsi aracıyla ya da taksiyle yola çıkan bir yolcu yaklaşık 23 dakika içinde havalimanına ulaşım sağlayabilir. Ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcuların havalimanına ulaşım süreleri yarım saati bulabilir.

Malatya Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Malatya il merkezinden ya da Akçadağ ilçe merkezinden Malatya Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular il ve ilçe merkezinde hizmet veren taksileri kullanabilir ya da araç kiralama hizmetinden yararlanabilirler. Bu seçeneklere ek olarak havalimanıyla şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan MOTAŞ otobüsleri ve yolcu servisleri de kullanılabilir.

Malatya Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Havayolu şirketlerine ait olan yolcu servisleri
  • Şehir merkezi ile havalimanı arasında hizmet veren MOTAŞ otobüsleri
  • Kiralık araç
  • Taksi

Malatya Havalimanının Özellikleri Nelerdir?  

Malatya Havalimanındaki kurulu alanın toplamı 8. 590. 890 metrekaredir. Bu nedenle genel itibariyle ele alındığı da Malatya Havalimanının geniş bir alanı kaplayan büyük bir havalimanı olduğunu söylemek mümkündür. Havalimanında asfalt kaplamalı olan 2 adet uçuş pisti ve bir adet VIP salonu bulunur. Havalimanında iç ve dış hat terminali olmak üzere 2 ana hat mevcuttur. İç hatlar terminali 1.598,2 metrekare, dış hatlar terminali 641,6 metrekaredir. Toplam yolcu kullanım alanı 2.239,8 metrekare olarak belirlenmiştir. Havalimanındaki toplam kullanım alanının boyutu ise 9.545 metrekaredir. Malatya Havalimanı'nda 152 araç kapasitesine sahip bir otopark bulunur. Aynı zamanda havalimanında yolcular için bekleme ve dinlenme salonları, kafe, restoran ve market gibi işletmeler de bulunur.

Malatya Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Malatya uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Malatya Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Malatya Havalimanında hizmet veren başlıca havayolu şirketleri Pegasus Hava Yolları, SunExpress, ve AnadoluJet’tir. AnadoluJet adlı havayolu şirketini kullanan yolcular Ankara iline bağlı olan Esenboğa Havalimanı'na, Türk Hava Yolları adlı şirketi kullanan yolcular İstanbul iline bağlı olan İstanbul Havalimanı'na, SunExpress adlı havayolu şirketini kullanan yolcular İzmir iline bağlı olan Adnan Menderes Havalimanı'na, Pegasus Hava Yolları'nı kullanan yolcular İstanbul iline bağlı olan Sabiha Gökçen Havalimanına ulaşım sağlayabilirler. Malatya Havalimanı'ndan en çok uçuşun gerçekleştiği şehirler İzmir, İstanbul ve Ankara'dır.

Malatya Erhaç Havalimanı Havalimanı Konumu

Malatya Erhaç Havalimanı Uçak Firmaları

AJet
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır