Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Bursa Hakkında

Bursa tarihi ve coğrafi özellikleri ile oldukça önem taşıyan bir ilimizdir. Bursa otobüs bileti satın alarak şehre oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. İl Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Marmara Bölgesi’nde İstanbul’dan sonra gelen en büyük ildir. Ayrıca il, Türkiye’nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üreticisi olarak da ayrı bir öneme sahiptir. Türkiye’de gerçekleştirilen ihracatta İstanbul’dan sonra ikinci sıradadır.

Bursa’nın Tarihi

Bursa ili ve çevresinde çeşitli yerleşimlerin milattan önce 4000’li yıllara dayandığı bilinse de yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgular milattan önce 700’lü yıllara dayandığını göstermektedir. Bursa, 1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılmış olup, 6 Nisan 1326 yılında Osman Bey’in oğlu Orhan Bey tarafından tamamen alınmıştır. 1335 yılında Osmanlı’nın başkenti Bursa olmuştur. Bu sayede ilde mimari hareketler başlamıştır. İlk başlarda sadece hisar içerisinden ibaret olan il, Orhan Gazi tarafından hisar dışına çıkartılarak Orhan Gazi Külliyesi kurulmuştur. Farklı birçok yapının inşa edilmesi ile yerleşme geleneği başlatılmıştır. Milli Mücadele döneminde 8 Temmuz 1920 yılında Bursa, Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi sırasında, 11 Eylül 1922 tarihinde ise Türkler tarafından geri alınmıştır.

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa otobüs bileti temin ederek Türkiye’nin en güzide kayak merkezlerinin bulunduğu bu eski Osmanlı başkentine kolayca ulaşabilirsiniz. Bursa’da gezilecek yerler listemizin başında şüphesiz Bursa Ulu Cami gelmektedir.

Bursa Ulu Cami: Bursa’da gezilecek yerlerin en önemlilerinden birisi olan Ulu Cami, Hanlar Bölgesi’nde yer almaktadır. Çok kubbeli Osmanlı camilerinin ilki olan yapı, Yıldırım Bayezid döneminde inşa edilmiş olup aynı zamanda da Türkiye’deki ulu camilerin en büyüğü olma özelliğini taşımaktadır.  Caminin en ilgi çekici iki öğesi, üzerine Samanyolu galaksisi işlenmiş ve siyah renge boyanmış ceviz ağacından mimberi ile Kabe’den getirilen, üzerine saf altın ipekle ayetler işlenmiş olan örtüdür. 

Yeşil Türbe: Osmanlı Devleti’nin ikinci kurucusu olarak kabul edilen Çelebi Mehmed tarafından yaptırılan bu türbe adını yeşil-turkuaz renkli kabartma çinilerinden almaktadır. Türbe, Bursa’nın Yıldırım ilçesindedir. 

Karagöz Müzesi: Her gün 09.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan bu müze, Çekirge Caddesi üzerinde yer alan eski bir trafo binasının müzeye çevrilmiş halidir. Karagöz- Hacivat karikatürleri, gölge oyunu tarihi ve Karagöz kuklalarının yanı sıra müzede geçici sergilere de rastlayabilirsiniz. 

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa’nın meşhur yemekleri denilince akla ilk başta İskender Kebap gelse de Bursa mutfağında bundan çok daha fazlasını bulabilirsiniz.  

İskender Kebap: Pidelerin üzerine dizilmiş et dönerin sırrı üzerindeki domates sosu ve kızdırılmış tereyağında gizlidir. Yanında yoğurt ile servis edilir. 

İnegöl Köfte: Bursa denilince akla gelen lezzetlerden bir diğeri olan bu köftenin sırrı ise dana ve kuzu etinin baharatsız olarak harmanlanmasından kaynaklanmaktadır. 

Kemalpaşa Tatlısı: Bu tatlı, mutlaka yerinde yemeniz gereken lezzetlerden biri olup, farkı içinde kullanılan ve bu tatlı için özel olarak üretilen peynirdir. 

Cendere Baklavası: Cennet Künkü de denilen bu tatlı, Bursa’nın en eski tatlılarından birisidir. Üzerine ceviz dökülerek sunulan şerbetli bir hamur tatlısıdır. 

Kestane Şekeri: Bursa’nın en iyi kestanelerinden elde edilmiş olan bu tatlı, Bursa’nın marka ürünlerinden biridir. 

Pideli Köfte: Adından da anlaşılacağı üzere pidelerin üzerine dizilmiş olan köftelerle hazırlanan bu yemek üzerinde domates sosu ve yanında yoğurt ile servis edilmektedir. 

Kıymalı Cantık: Mayalı yumuşacık puf hamur ile kıymalı harcın birleşiminden oluşan bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. 

 Sıkça Sorulan Sorular

Bursa otobüs bileti ile kolayca ulaşabileceğiniz bu şehre dilerseniz feribot ya da uçak ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karayolu seyahatini tercih ederseniz bu il İstanbul’a 154 km., Ankara’ya 388 km., İzmir’e ise 345 km. uzaklıktadır. Ortalama yolculuk süresi İstanbul’dan 2 saat, Ankara’dan 4 buçuk saat, İzmir’den 3 buçuk saattir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  3 saat
 • İzmir
  4 saat
 • Ankara
  5 saat
 • Adana
  12 saat
 • Antalya
  8 saat
 • Trabzon
  17 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır