Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Bozüyük (Bilecik) Hakkında

Bozüyük ilçesi, ülkemizin Marmara bölgesinde bulunan ve Bilecik iline bağlı olan ilçelerden biridir. Bozüyük ilçesini gezmek isteyenler Bozüyük otobüs bileti alarak ilçeye ulaşabilirler. İlçenin doğusunda İnönü, güneyinde Kütahya, güneybatısında Domaniç, batısında İnegöl, kuzeybatısında Pazaryeri bulunur. İlçe denizden 740 m yüksekliktedir. İlçede karasal iklimin etkileri görülür. Bu nedenle yaz ayları kurak ve sıcak geçerken kış ayları oldukça sert geçer. İlçede kar yağışına sık rastlanır. Ocak ve Şubat aylarında başlayan kar yağışları Nisan ayının ortalarına kadar devam edebilir. CHP himayesinde olan ilçenin Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, kaymakamı Adem Öztürk’tür. 2022 yılı itibariyle Bozüyük ilçesinin nüfusu 73133 olarak belirlenmiştir.

Bozüyük’ün Tarihçesi

Geçmişte birçok uygarlık için yerleşim yeri olduğu bilinen Bozüyük, ilk kez Hititler tarafından keşfedilmiş ve yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Daha sonra Frigyalıların ve Kafkasların bölgeye hakim oldukları bilinir. Bölgede Makedonyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar da hüküm sürmüştür. Bozüyük ilçesinin Bizans döneminde “Lamunia” olarak adlandırıldığı bilinir. Osmanlı-Rus harbinden sonra Türk topraklarından biri haline gelen Bozüyük ilçesi, birçok değişikliğe uğramış ve şimdiki halini almıştır.

Bozüyük’te Gezilecek Yerler

Bozüyük ilçesinde gezilmesi ve görülmesi gereken birçok yer vardır. İlçeyi görmek isteyenlerin Bozüyük otobüs bileti alması yeterlidir.

Bozüyük ilçesinde gezilecek yerler şöyle sıralanabilir;

Bozüyük Şehir Müzesi: Bozüyük ilçesinin tarihini merak edenlerin en çok ilgisini çeken müzelerden biridir. Güzel manzaralı bir bölgede bulunan müzeye giriş ücretsizdir. Hafta içi her gün ziyaretçilere açık olan müze, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi: Bozüyük ilçesi ve Türk tarihiyle ilgili birçok eserin bulunduğu Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi, ziyaretçileri kendine hayran bırakan müzelerden biridir. İç dizaynı ve mimarisi, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken detaylardır.

Kasımpaşa Camii: Bozüyük ilçe merkezinde bulunan Kasımpaşa camii, ilçenin en önemli camilerinden biridir. Oldukça eski olduğu bilinen camiye her yıl birçok ziyaretçi gelir. Caminin mimarisi, ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken detaydır.

Bozüyük’te Ne Yenir?

Bozüyük'ün meşhur yemekleri şöyle sıralanabilir:

Bıldırcın Kebabı: Bozüyük ilçesinde meşhur olan ve sık tüketilen bıldırcın kebabı, bölgenin yöresel lezzetlerinden biridir. İlçeye gelen ziyaretçilerin de severek tükettiği bıldırcın kebabı hazırlanırken sıvı yağ, salça, yoğurt, kırmızı biber tozu, karabiber, tuz, patates, soğan ve bıldırcın eti kullanılır.

Nohutlu Mantı: Klasik mantıdan farklı olan nohutlu mantı, Bozüyük ilçesinin meşhur yemek çeşitlerinden biridir. Oldukça doyurucu olan nohutlu mantı haşlanmış nohut, mantı hamuru, kıyma, yağ, su, tuz ve çeşitli baharatlar kullanılarak hazırlanır.

Büzme Tatlısı: Büzme baklava olarak da bilinen büzme tatlısı, Bozüyük ilçesinde en çok tüketilen tatlı çeşitlerinin başında gelir. Baklava yufkası, süt, sıvı yağ, su, yumurta, kabartma tozu, sirke, tuz, un, ceviz, tereyağı, nişasta, şeker ve limon kullanılarak hazırlanır.

Bozüyük'e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Bilecik il merkezinden Bozüyük ilçe merkezine gitmek için en ideal seçenek Bozüyük otobüs bileti almaktır. İlçe merkezini ve il merkezini ilk kez ziyaret edenlerin toplu taşımayla seyahat etmesi durumunda çeşitli sorunlar yaşaması engellenir. Yine de toplu taşıma kullanmak istemeyen ziyaretçiler il merkezinden taksi tutarak ya da araç kiralayarak ilçe merkezine ulaşım sağlayabilirler. Bilecik il merkezi ile Bozüyük ilçe merkezi arasında yaklaşık 35 km bulunur. Araç kiralayarak ya da taksi tutarak il merkezinden ilçe merkezine giden birinin varış süresi yaklaşık 40 dakika olacaktır. Toplu taşıma araçları daha yavaş hareket ettiği için otobüsle yapılan yolculuklarda bu süre uzayabilir.

SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır