Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Batman Hakkında

Batman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, tarih boyunca tüm uygarlık ve yerleşimlerin hayatına ev sahipliği yapmayı başarmış olan kadim kentler arasında yer almaktadır. Dilediğiniz yöntemi seçerek satın alabileceğiniz Batman otobüs bileti seçenekleri sayesinde son derece rahat bir biçimde şehre ulaşabilir, konforlu seyahatinizin ardından dilediğiniz yerde inerek ziyaretlerinizi gerçekleştirebilir veya Batman’ın kültürel mirası ile özel noktalarını ve lezzetlerini deneyimlemeyi tercih edebilirsiniz. Nüfusu 557.000 sınırını aşmış olan Batman’ın, merkeze bağlı olan 6 adet ilçesi ve 11 adet mahallesinin yanında, toplamda 283 tane de köyü bulunmaktadır. Antik kentleri ve özel turistik noktaları ile birlikte, tarih meraklılarının ilgisini çeken şehirlerimiz arasında yer almaktadır. 

Batman’ın Tarihçesi

Günümüz Türkiye sınırları içerisinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman, oldukça zengin bir tarihe sahiptir ve tarih boyunca önemli bir yerleşim noktası olarak değerlendirilmiştir. Yerleşik uygarlıklar açısından değerlendirildiğinde, Batman’ın tarihinin Sümerler’e kadar takip edilmesi mümkün olabilmektedir. Yapılan araştırmalar ve kazılar sonucunda, İluh Tepesi olarak da adlandırılan bölgenin son derece kadim bir yerleşim noktası olduğu ve doğal olarak oluşmadığı, insan eliyle üretilmiş yapay bir nokta olduğu da kanıtlanmıştır. 1940 yılında toprakları altında petrol de olduğu keşfedilen Batman, Dicle kıyısında yer alması sayesinde tarih boyunca önemli bir üretim ve tarım merkezi olmayı başarmış, verimli toprakları sayesinde onlarca devlet ve halkın egemenliğine ev sahipliği yapmıştır. 

Batman’da Gezilecek Yerler

Batman otobüs bileti satın alma seçeneklerini değerlendirerek, Batman merkezde veya çevre ilçelerde yer alan özel ve önemli noktaları ziyaret etmeyi başarabilirsiniz. Tarihi ve kültürel mirası oldukça zengin olması sayesinde, Batman’da gezilecek yerler listesi de oldukça kalabalık olarak değerlendirilebilmektedir.

Hasankeyf: Batman denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Hasankeyf Kalesi, ülkemiz içerisinde yer alan en özel tarihi noktalardan biri olma özelliğini de taşımaktadır. Tüm insanlık tarihi için de önemli bir değer taşıyan Hasankeyf, birden fazla yapıya ve ziyaret edilecek noktaya da sahiptir. Ne zaman kurulmuş olduğu tam olarak bilinmemektedir. 

Hasankeyf Mağaraları: Bölge içerisinde yer alan, uzun yıllar boyunca insanlara ev görevi üstlenmiş olan noktalarda oluşturulmuş mağaralardır. Bölgenin olduğu gibi mağaraların da ne kadar zamandır kullanılmakta olduğu ve orijinal tarihi bilinmemektedir. Asurlular, Sümerler ve Babilliler’e ev sahipliği yapmış olan mağaralar, aynı işlevsel özelliklerini bu güne kadar taşımayı başarmışlardır. 

Malabadi Köprüsü: Hasankeyf çevresinde bulunan köprü, ticari olarak değerlendirilen tüm işlemlerin gerçekleştirilmesini ve ürünlerin geçişini sağlamıştır. Mezopotamya’nın merkezi olmakla kalmayan Batman’ın, İpek Yolu ile bağlantısını da sağlayan önemli bir ziyaret noktasıdır. 

Batman’da Ne Yenir?

Batman meşhur yemekleri, şehir ve bölgenin tarihi tüm özelliklerini içerisinde taşımayı başarmıştır. Bu özel mutfak, geleneksel ve yöresel önem taşıyan son derece özel lezzetlere sahiptir.

Kaburga Dolması: Batman, birçok et yemeğinin orijinal çıkış noktası olma özelliğini taşıyan bir mutfağa sahiptir. Bu yemekler arasında yer alan Kaburga Dolması, ikiye ayrılıp marine edilmiş kaburgaların, pirinç, özel baharatlar ve maydonoz ile doldurulması yöntemiyle oluşturulan bir yemektir. 

Şam Böreği: Birden fazla kültüre ev sahipliği yapmış Batman’ın özel yemeklerinden biridir. İnce hamur içerisinde, Batman’a özel olmasını sağlayan kıyma ve baharatların kullanılarak yapıldığı bir börektir ve özellikle sabah kahvaltılarında sıklıkla yenmektedir. 

Mumbar Dolması: Mumbar Dolması, Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde sık görülen bir yemektir. Baharatlı ve kuzu etli iç harcın doldurulmasıyla hazırlanan ve özel sosuyla servis edilen özel ve alışılmışın dışında bir lezzettir. 

 Sıkça Sorulan Sorular

Batman, birden fazla önemli karayolunun birleşimi içerisinde yer alan, tarih boyunca her bölgeden ve her noktadan kolaca ulaşılabilmiş bölgeler arasında yer almıştır. Günümüzde de özellikle kişisel araçlarla veya dilediğiniz gibi yönteminizi tercih ederek satın alabileceğiniz Batman otobüs bileti seçenekleriyle rahatlıkla ve konforla Batman’a ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en önemli demiryolu ulaşım hatlarından biri olan Kurtalan Ekspres’in sondan bir önceki durağı olma özelliği taşıyan Batman’a, tren yoluyla da dilediğiniz mevsimde rahatlıkla ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Şehir, içerisinde hava limanı da barındırmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’den doğrudan uçuşlar ile Batman’a erişebilecğeiniz gibi, yaz aylarında Antalya’dan da direkt olarak Batman havalimanına iniş yapabilirsiniz.

Ankara’dan Batman’a, otobüs yolculuğu 18 saat içerisinde erişmek mümkündür. İstanbul’dan Batman’a 22 saat Adana’ya ise 9 saat sürmektedir.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  22 saat
 • İzmir
  22 saat
 • Ankara
  18 saat
 • Adana
  9 saat
 • Bursa
  22 saat
 • Antalya
  19 saat
 • Trabzon
  13 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır