Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Balıkesir Hakkında

Balıkesir hem Marmara Denizi hem de Ege Denizinde kıyısı olan bir ilimizdir. Temin edeceğiniz Balıkesir otobüs bileti sayesinde, rahatlıkla şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda deniz yolu ve havayolu ile de ulaşmanız mümkündür. Türkiye’deki en kalabalık on yedinci şehridir. Şehirde bulunan Ayvalık ilçesi, Yunanistan ile komşudur. İlde ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Komutanlığı’nın ilk jet üssü komutanlığı ve 6. Ana Jet Üs Komutanlığı bulunmaktadır.

Balıkesir’in Tarihi

Kentin tarihi Antik Çağa kadar dayanmaktadır. Eski çağda Misya olan isminin Lidya dilindeki anlamı, Kayın Ağacı’dır. Misya Roma egemenliği altına girdikten sonra Aysa Eyaleti kurulmuş ve Misya’nın büyük bir kısmı bu eyalete bağlanmıştır. Uzun süre vergi ve kölelik ile sömürülmüştür. Süregelen zaman içerisinde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 18 Eylül 1922 tarihinde Erdek’in Yunan işgalinden kurtarılması ile Balıkesir tamamen Türk topraklarına katılmıştır. Balıkesir ismi 1926 yılında şehre verilmiştir.

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Balıkesir’e alacağınız otobüs bileti sayesinde, yaz mevsimleri için ideal bir tatil geçirebilir ya da kış aylarında sahip olduğu kaplıcaları ile keyifli bir kış tatili geçirebilirsiniz.

Kaz Dağları: Çanakkale ve Balıkesir arasında yer almaktadır. Biyoçeşitliliği açısından oldukça zengindir. Doğa severler için bol oksijen barındıran alanda, kamp yerleri bulunmaktadır. Aynı zamanda mesire alanlarına sahip olması sayesinde, günübirlik olarak oldukça tercih edilmektedir.

Şeytan Sofrası: Ayvalık merkeze 8 km uzaklıktadır. Hikayesi ile oldukça ilgi çekici bir tepedir. Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken hikayesinin yanı sıra, tepeden tüm adaların ve Midilli Adasının da net olarak görülmesi ile mükemmel bir manzaraya sahip olması da ziyaretlerin yüksek olmasının nedenlerindendir.

Sarımsaklı Plajı: Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. İsmi, kilise ve ev inşaatlarında kullanılan sarı renkli taşlardan almaktadır. 7 km’lik uzunlukta sahil şeridine sahiptir. Halk plajı olması ile çokça rağbet görmektedir. Deniz ve sahil şeridi tamamen kumdur. Sahilde bulunan kumun özelliği vücuda yapışmıyor olmasıdır.

Balıkesir’de Ne Yenir?

Özellikle yaz aylarında oldukça ziyaret edilen kentte, tatilin yorgunluğunun her öğün giderilmesine yönelik Balıkesir’in meşhur yiyeceklerini mutlaka denemelisiniz. Her damak zevkine uygun yiyecekleri menüsünde bulundurmaktadır.

Keşkek: Farklı birçok ilde değişik tarzlara sahip olan keşkek, Balıkesir’de buğday ve kırmızı et ile yapılmaktadır.

Sura: Kaburga etinin içinin pilav ile doldurulması ile yapılmaktadır. Açık kalan kısımlar ip ile dikilerek pişirilir. Önemli olan kısım ise kaburganın sura tepsisinde pişirilmesidir. Pişirme işleminden sonra kaburga açılarak pilav servis edilir.

Bigadiç Güveci: Normal güveçten farklı olarak, kuzu ve oğlak eti ile hazırlanır.

Şevket-i Bostan: Bir çeşit biri olan Şevket-i bostan, zeytinyağlı ve etli olarak hazırlanarak sunulur.

Mafiş Tatlısı: Balıkesir’in yöresel bir tatlısıdır. Hamur içine ceviz yerleştirilir ve üzeri şerbetle ıslatılarak yenilir.

Höşmerim: Balıkesir’de oldukça fazla yapılan bir tatlıdır. İrmik, şeker, yumurta, süt ve peynir mayası ile hazırlanan tatlı, peynir tatlısı olarakta bilinir.

Ayvalık Tostu: Herkesçe bilinen ve çokça tercih edilen Ayvalık Tostunu yerinde denemenizi tavsiye ederiz. Kaşar peyniri, sucuk, sosis, turşu, rus salatası ve zeytinyağı ile zengin içeriğe sahiptir. Hazırlanması ve tüketilmesi oldukça pratiktir.

 Sıkça Sorulan Sorular

Balıkesir otobüs bileti ile karayolunu tercih ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda deniz yolu ile ulaşımı da tercih edilmektedir. Kentte iki adette hava alanı bulunmaktadır.

Balıkesir; İstanbul’a 280km., Ankara’ya 533km., İzmir’e ise 182km. mesafededir. Bu durumda karayolu ile İstanbul’dan yaklaşık 5 saat, Ankara’dan yaklaşık 7 saat ve İzmir’den de yaklaşık 2.5 saat içerisinde kente ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sefer Süreleri

 • İstanbul-Avrupa
  5 saat
 • İzmir
  2 saat
 • Ankara
  8 saat
 • Adana
  14 saat
 • Bursa
  2 saat
 • Antalya
  11 saat
 • Trabzon
  20 saat
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır