Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Rize Artvin Havalimanı Hakkında

Rize-Artvin Havalimanı, ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize iline bağlı olan bir havalimanıdır. Rize uçak bileti almak isteyen yolcular Rize-Artvin Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. 2017 yılında inşa edilen ve 14 Mayıs 2022 yılında hizmete açılan Rize Artvin Havalimanı eski bir havalimanı olmadığından modern bir tasarıma sahiptir.

Rize-Artvin Havalimanı Nerede?

Rize-Artvin Havalimanı Rize iline bağlı olan Pazar ilçesinin sınırlarında bulunur. Pazar ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Havalimanından Pazar ilçesine ya da Pazar ilçesinden havalimanına şahsi aracıyla gidecek olan yolcuların yaklaşık 13 dakika içinde havalimanından ilçe merkezine ve ilçe merkezinden havalimanına ulaşım sağladığı söylenebilir. Ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu süre 13 dakikayı aşacaktır. Rize il merkezine yaklaşık 39 km uzaklıkta bulunan Rize-Artvin Havalimanı'na Rize il merkezinden şahsi aracıyla ulaşım sağlamak üzere yola çıkan bir yolcunun havalimanına tahmini varış süresi 35 dakikadır. Elbette bu süre yalnızca trafiğin yoğun olmadığı saatler için geçerlidir. Rize Artvin Havalimanı Artvin il merkezine ise yaklaşık 149 km mesafede bulunur. Artvin il merkezinden Rize-Artvin Havalimanına ulaşım sağlamak üzere şahsi aracı ile yola çıkan bir yolcu yaklaşık 2 saat 15 dakika içinde havalimanına ulaşım sağlayabilir.

Rize-Artvin Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Rize Artvin Havalimanı'na ulaşım sağlamak isteyen ve havalimanına ulaşım sağlamak üzere il merkezinden ya da ilçe merkezinden yola çıkacak olan yolcular havalimanıyla merkez arasında hizmet veren minibüsleri, otobüsleri ya da taksiyi kullanabilirler. Toplu taşıma araçlarını ve taksiyi kullanmayan yolcular araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirler.

Rize-Artvin Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Havalimanına 35 ila 40 dakika içinde ulaşım sağlayan belediye otobüsü ve minibüs
  • Taksi
  • Kiralık araç
  • HAVAŞ otobüsü

Rize-Artvin Havalimanının Özellikleri Nelerdir?  

Rize-Artvin Havalimanının en önemli özelliği deniz doldurularak inşa edilen havalimanlarından biri olmasıdır. Bu özelliği dolayısıyla Türkiye'de deniz üzerine inşa edilen ikinci havalimanı olarak tanınmıştır. Denize kıyısı olan havalimanının hoş bir manzaraya sahip olması dolayısıyla yolcular tarafından beğenildiğini söylemek mümkündür. Konumu itibariyle Rize il sınırlarında bulunsa da Artvin iline de hizmet verir. Bu nedenle adı Rize-Artvin Havalimanı olmuştur. Havalimanının bulunduğu alan 3.000.000 metrekaredir. Aynı zamanda havalimanında 3 km uzunluğuna sahip ve 45 m genişliğe sahip bir adet uçuş pisti bulunur. Havalimanındaki terminal binası 32.000 metrekarelik alanı kaplarken havalimanında bulunan diğer kapalı alanlar 15.000 metrekare alanı kaplar. Havalimanının önemli özelliklerinden bir diğeri Rize kültürünü yansıtan unsurlarıdır. Rize’nin çayının meşhur olması dolayısıyla havalimanının giriş kısmında çay yaprağı biçiminde bir tasarım bulunur. Aynı zamanda hava trafik kontrol kulesi de çay bardağı şeklinde tasarlanmıştır. Rize-Artvin Havalimanı'ndaki hava trafik kontrol kulesinin yüksekliği 36 metredir. Havalimanında 448 araç kapasitesine sahip bir otoparkın ve çay müzesinin yanı sıra yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kafe, market, restoran, dinlenme ve bekleme alanları bulunur. 

Rize-Artvin Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Rize uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Rize-Artvin Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Rize-Artvin Havalimanında hizmet veren başlıca havayolu şirketleri AnadoluJet, Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yollarıdır. Rize-Artvin Havalimanından en çok sefer düzenlenen şehirler Ankara ve İstanbul'dur. Rize-Artvin Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerini kullanarak Ankara iline bağlı olan Esenboğa Havalimanı'na, İstanbul iline bağlı olan Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanına ulaşım sağlamak mümkündür. Uçak bileti satın almak isteyen yolcular havayolu şirketlerinin web sitesi üzerinden ya da acentelerden uçak bileti satın alabilirler.

Rize Artvin Havalimanı Havalimanı Konumu

Rize Artvin Havalimanı Uçak Firmaları

Anadolu Jet
SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır