Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Minsk Intl Havalimanı Hakkında

Minsk Havalimanı, Belarus’a bağlı olan Minsk şehrinde bulunan uluslararası bir havalimanıdır. Minsk uçak bileti almak isteyen yolcular Minsk Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. 1 Temmuz 1983 yılında hizmete açılan Minsk Havalimanı çok eski bir havalimanı değildir. Deniz seviyesinden 204 m yükseklikte bulunan havalimanı yalnızca ticari uçuşların gerçekleştiği sivil bir havalimanı olarak hizmet verir.

Minsk Havalimanı Nerede?

Belarus’a bağlı olan Minsk şehrinde bulunan Minsk Havalimanı, bulunduğu Minsk şehir merkezine yaklaşık 43 km uzaklıktadır. Şehir merkezi ile havalimanı arasındaki mesafe fazla olduğu için şehir merkezinden havalimanına ya da havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlama aşamasında tahmini varış süresi mutlaka hesaplamalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde yolcular havalimanına geç kalabilirler. Toplu taşıma aracı kullanan ya da trafiğe takılan yolcular havalimanına daha geç ulaşım sağlarlar. Bu nedenle havalimanına kısa süre içinde ulaşım sağlaması gereken yolcuların toplu taşıma araçları yerine taksi gibi özel araçları kullanmaları tavsiye edilir. Minsk şehir merkezinden özel araçla yola çıkan bir yolcu yaklaşık 35 dakika içinde Minsk Havalimanına ulaşım sağlayabilir.

Minsk Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Minsk Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular şehir merkezinde her saatte bulabilecekleri taksileri, acentelerden kolaylıkla kiralayabilecekleri kiralık araçları ya da şehir merkezi ile havalimanı arasında hizmet veren şehir içi otobüsleri kullanabilirler. Minsk Havalimanıyla Minsk Şehir merkezi arasında hizmet veren tek toplu taşıma aracı şehir içi otobüslerdir.

Minsk Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Şehir merkezinde 7\24 aktif olan taksiler
  • Araç kiralama
  • Şehir merkezinden hareket eden ve yolcuları havalimanına ulaştıran şehir içi otobüsler

Minsk Havalimanının Özellikleri Nelerdir?  

Minsk Havalimanında uzunluğu 3.641 ve 3.700 m olan 2 adet uçuş pisti bulunur. Her 2 uçuş pistinin de yüzeyi betondur. Minsk Havalimanının inşaatı 1977 yılında başlasa da havalimanının faaliyete geçmesi ve aktif olarak kullanılması 1981 yılında gerçekleşmiştir. 1 Temmuz 1983 yılında SSCB sivil Havacılık Bakanlığı'nın kararıyla Minsk şehrinde ikinci Havacılık Bölümü kurulduğu için bu havacılık bölümünün kurulduğu tarih Minsk Havalimanının kuruluş günü olarak kabul edilmektedir. Havalimanındaki düzenli uçuşlar 1983 yılında başlamış ve 1990 yılında Minsk Havalimanının 2 milyondan fazla yolcuyu ağırladığı tespit edilmiştir. Bu nedenle havalimanının hizmet verdiği ilk tarihten itibaren kısa süre içinde gelişip değişerek zamanla işlek ve yoğun bir havalimanı haline geldiği söylenebilir. Ancak 1991 yılından itibaren Sovyetler Birliği'nin dağılması ve buna benzer farklı sebepler nedeniyle havalimanındaki uçuş sayısı azalmıştır. Ancak zamanla Minsk şehrinin yılın belli zamanlarında yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilen bir şehir haline gelmesiyle Minsk Havalimanı çok daha popüler ve işlek hale gelmiştir. Öyle ki yolcu sayısındaki artış dolayısıyla 2008 yılında havalimanında birçok değişiklik yapılmıştır. Havalimanındaki uçuş gücünün yetersiz kalması dolayısıyla 2019 yılının Mayıs ayında ikinci uçuş pisti de hizmete açılmıştır.

Minsk Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Minsk uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Minsk Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Minsk Havalimanında hizmet veren havayolu şirketleri Türkmenistan Hava Yolları, Özbekistan Hava Yolları, Türk Hava Yolları, Ural Havayolları, Aeroflot, Air China, Belavia, flydubai ve Pobeda gibi şirketlerdir. Minsk Havalimanından Türk Hava Yolları aracılığıyla İstanbul iline bağlı olan İstanbul Havalimanı'na aktarmasız ulaşım sağlamak mümkündür. Bunun için yolcuların yapmaları gereken tek şey Türk Hava Yolları resmi web sitesi üzerinden ya da çeşitli bilet uygulamaları üzerinden online uçak bileti satın almaktır.

Minsk Intl Havalimanı Havalimanı Konumu

Minsk Intl Havalimanı Uçak Firmaları

SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır