Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Canberra Arpt Havalimanı Hakkında

Canberra Havalimanı, IATA kodu CBR olan ve Avustralya’ya bağlı olan Avustralya Başkent Bölgesindeki Canberra şehrinde bulunan bir havalimanıdır. Canberra uçak bileti almak isteyen yolcular Canberra Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. Deniz seviyesinden 575 m yükseklikte bulunan Canberra Havalimanının işleticisi Capital Airport Group Pty Ltd, Yönetim Kurulu Başkanı Terry Snow'dur. Canberra Havalimanı, bulunduğu Canberra şehrine hizmet veren sivil ve uluslararası bir havalimanı olarak tanımlanabilir.

Canberra Havalimanı Nerede?

Avustralya’ya bağlı olan Avustralya Başkent Bölgesindeki Canberra şehrinde bulunan Canberra Havalimanı, bulunduğu Canberra şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alır. Bu nedenle havalimanıyla şehir merkezi arasındaki mesafenin fazla olmadığını söylemek mümkündür. Ancak yolcular trafiğe takılmaları durumunda havalimanına geç kalabilirler. Bu nedenle trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkmak yerine trafiğin yoğun olmadığı saatlerde yola çıkmak ve gerektiğinde hızlı hareket eden özel araçları kullanmak önemlidir. Canberra şehir merkezinden taksi ya da kiralık araç gibi özel araçlarla yola çıkan bir yolcu yaklaşık 12 dakika içinde Canberra Havalimanına ulaşım sağlayabilir. Özel araçlar yerine toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih eden ve trafiğe takılan yolcuların havalimanına ulaşım süreleri 20 dakikayı aşacaktır.

Canberra Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Canberra Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular şehir merkezinden kiralanan limuzinleri ya da minivanları, şehre hizmet veren ticari taksileri, araç kiralama firmalarına ait olan araçları, yolcu servislerini ya da otobüsleri kullanarak havalimanına ulaşım sağlayabilirler.

Canberra Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Haftaiçi sabah 06:00 ila akşam 21:00 arasında ücreti 48 dolar, hafta sonu ve gece saatlerinde ücreti 54 dolar olan taksiler
  • The Airport Express olarak adlandırılan otobüsler
  • Şehir merkezinden kiralanan minivan ve limuzinler
  • Araç kiralama firmalarından kiralanan çeşitli araçlar
  • Havalimanıyla şehir merkezi arasında hizmet veren shuttle servisleri

Canberra Havalimanının Özellikleri Nelerdir? 

Eski bir uçak pistinden inşa edildiği bilinen Canberra Havalimanı tarihi eskilere dayanan oldukça kötü bir havalimanıdır. 1939 yılında sivil havacılık için kiralanan bir alanla RAAF tarafından devralınmıştır. Ülkenin en işlek dokuzuncu havalimanı olarak gösterilen Canberra Havalimanı, ülkenin eyalet başkentlerinin yanı sıra doğu kıyısındaki birçok bölgesel merkeze doğrudan uçuş hizmeti sunduğu için son derece önemli bir havalimanıdır. Bu nedenle havalimanındaki yolcu yoğunluğunun da fazla olduğu söylenebilir. Canberra Havalimanında uzunluğu 3.283 m ve 1.679 m olmak üzere 2 adet uçuş pisti bulunur. Her 2 pistin de yüzeyi asfalttır. Canberra Havalimanı askeri operasyonlar için kullanılmayan ve yalnızca ticari uçuşların gerçekleştiği sivil bir havalimanı olduğu için havalimanındaki uçuş pistleri ticari uçakları kaldırabilecek kapasiteye sahip şekilde tasarlanmıştır. 2018 ila 2019 yılları arasında 3 milyondan fazla yolcuya hizmet verdiği tespit edilen Canberra Havalimanında aynı tarihlerde toplam 40.000 uçak hareketi gerçekleşmiştir. Havalimanındaki istatistikler incelendiğinde geçmiş yıllara kıyasla yolcu sayısında ve uçak hareket sayısında artış olduğu görülmüştür.

Havalimanındaki ilk olay 13 Ağustos 1940 yılında meydana gelmiş ve Canberra Hava Felaketi olarak adlandırılmıştır. Bu tarihlerde havalimanından kalkan bir uçak havalimanının doğusundaki küçük bir tepeye çarpmış ve uçakta bulunan Genelkurmay başkanıyla 3 federal hükümet bakanı da dahil olmak üzere toplam 10 kişi hayatını kaybetmiştir.

Canberra Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Canberra uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Canberra Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Canberra Havalimanında hizmet veren havayolu şirketleri Fiji Havayolları, Rex Havayolları, QnatasLink ve Virgin Australia gibi şirketlerdir.

Canberra Arpt Havalimanı Havalimanı Konumu

Canberra Arpt Havalimanı Uçak Firmaları

SSL
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.
Visa MasterCard Troy!

Copyright 2024 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır