Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Tullamarine Arpt Havalimanı Hakkında

Melbourne Havalimanı ya da bilinen diğer adıyla Tullamarine Havaalanı, IATA kodu MEL olan ve Avustralya’ya bağlı olan Melbourne şehrinde bulunan bir havalimanıdır. Melbourne uçak bileti almak isteyen yolcular Melbourne Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. Deniz seviyesinden 132 m yükseklikte bulunan Melbourne Havalimanının işleticisi ve sahibi Australia Pacific Airports Corporation Limited Şirketi'dir. Melbourne Havalimanı, bulunduğu Melbourne şehrine hizmet veren uluslararası ve sivil bir havalimanı olarak tanımlanabilir.

Melbourne Havalimanı Nerede?

Avustralya'ya bağlı olan Melbourne şehrinde bulunan Melbourne Havalimanı, bulunduğu Melbourne şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alır. Havalimanının şehir merkezinde bulunmadığı ve şehir merkezine kısmen uzak bir konumda yer aldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle yolcuların havalimanına ulaşım sağlama aşamasında dikkatli olmaları gerekir. Yolcuların rastgele bir saatte yola çıkmak yerine trafiğin yoğun olmadığı saatlerde yola çıkmaları daha mantıklı olacaktır. Melbourne şehir merkezinden taksi ya da kiralık araç gibi özel araçlarla yola çıkan bir yolcu yaklaşık yarım saat içinde Melbourne Havalimanına ulaşım sağlayabilir. Ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkan yolcuların havalimanına varış süreleri 40 dakika ila 1 saati bulabilir.

Melbourne Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Melbourne Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular şehir merkeziyle havalimanı arasında hizmet veren şehir içi otobüsleri, ticari taksileri, kiralık araçları, yolcu servislerini ya da Skybuss otobüslerini kullanarak havalimanına ulaşım sağlayabilirler.

Melbourne Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Şehir merkezinden 10 dakikada bir hareket eden ve 24 saat hizmet veren Skybuss adlı otobüsler
  • Şehir merkeziyle havalimanı arasında hizmet veren 478, 901, 479 ve 482 hat numaralı şehir içi otobüsler
  • Şehre hizmet veren ve şehrin her yerinde bulunan ticari taksiler
  • Araç kiralama firmalarından kiralanan araçlar
  • Şehir merkeziyle havalimanı arasında hizmet veren yolcu servisleri

Melbourne Havalimanının Özellikleri Nelerdir? 

Avustralya'nın en işlek ikinci havalimanı olarak gösterilen Melbourne Havalimanı adını aldığı ve bulunduğu Melbourne şehrime hizmet veren birincil havalimanıdır. Bu nedenle hem ülke için hem de bulunduğu şehir için oldukça önemli bir havalimanı olduğu söylenebilir. Metropol bölgesine hizmet veren 4 havalimanının ana uluslararası havalimanı olarak gösterilen Melbourne Havalimanı işlek ve yoğun bir havalimanıdır. 1 Temmuz 1970 yılında hizmete açılan Melbourne Havalimanının 50 yıldan uzun bir tarihi vardır. Yalnızca ticari uçuşların gerçekleştiği sivil bir havalimanı olduğu bilinen Melbourne Havalimanında uzunluğu 2.286 m ve 3.657 m olmak üzere 2 adet uçuş pisti bulunur. Her 2 pistin de yüzeyi asfalttır. 2021 ila 2022 yılları arasında 12 milyondan fazla yolcuya hizmet verdiği tespit edilen Melbourne Havalimanında aynı tarihlerde 123.313 uçak hareketi gerçekleşmiştir. Melbourne Havalimanında 4 adet terminal bulunur. Terminallerden biri dış hat terminali olarak kullanırken ikisi iç hat terminali olarak kullanılır. Dış ve iç hat terminallerine ek olarak bir adet ekonomik iç hatlar terminali mevcuttur.

Oldukça kapsamlı bir havalimanı olduğu bilinen Melbourne Havalimanından en çok sefer düzenlenen bölgeler Pasifik, Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'dır. Toplam 3 kazanın meydana geldiği havalimanındaki ilk kaza 29 Mayıs 2003 yılında yaşanmış ve bu tarihlerde kalkıştan kısa bir süre sonra uçağın kaçırıldığı bildirilmiştir. Uçakta bulunan hava korsanı uçağı Tazmanyanın merkezinde bulunan Kudüs Duvarları Ulusal Parkına uçurmaya çalışmış ancak uçuş görevlileri ve yolcular hava korsanını alt etmeyi başarmıştır.

Melbourne Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Melbourne uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Melbourne Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Melbourne Havalimanında hizmet veren havayolu şirketleri Bambu Havayolları, Hindistan Havayolları, Çin Doğu Havayolları ve Çin Güney Havayolları gibi şirketlerdir.

Tullamarine Arpt Havalimanı Havalimanı Konumu

Tullamarine Arpt Havalimanı Uçak Firmaları

Pegasus
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır