Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Gold Coast Arpt Havalimanı Hakkında

Gold Coast Havalimanı ya da bilinen diğer adıyla Coolangatta Havaalanı, IATA kodu OOL olan ve Avustralya’ya bağlı olan Gold Coast şehrinde bulunan bir havalimanıdır. Gold Coast uçak bileti almak isteyen yolcular Gold Coast Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. Deniz seviyesinden 6 m yükseklikte bulunan Gold Coast Havalimanının işleticisi Queensland Havalimanları Limited Şirketi'dir. Gold Coast Havalimanı, bulunduğu Gold Coast şehrine hizmet veren sivil bir havalimanı olarak tanımlanabilir.

Gold Coast Havalimanı Nerede?

Avustralya'ya bağlı olan Gold Coast şehrinde bulunan Gold Coast Havalimanı, bulunduğu Gold Coast şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alır. Havalimanıyla şehir merkezi arasındaki mesafe az olmadığı için şehir merkezindeki herhangi bir noktadan havalimanına gitmek üzere yola çıkacak olan yolcuların dikkatli olmaları son derece önemlidir. Aksi takdirde yolcular havalimanına geç kalabilirler. Gold Coast şehir merkezinden taksi ya da kiralık araç gibi özel araçlarla yola çıkan bir yolcu yaklaşık 35 dakika içinde Gold Coast Havalimanına ulaşım sağlayabilir. Ancak trafikte vakit kaybeden yolcuların havalimanına ulaşım süreleri uzadığından trafiğe takılan yolcuların havalimanına tahmini varış süreleri 45 dakika ile 50 dakikaya kadar çıkabilir.

Gold Coast Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Gold Coast Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular havalimanıyla şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan servisleri, kiralık araçları ya da şehre hizmet veren ticari taksileri kullanarak havalimanına ulaşım sağlayabilirler.

Gold Coast Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Şehir merkezindeki taksi duraklarından ve şehrin çeşitli bölgelerinden bulunan taksiler
  • Gold Coast Havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet veren yolcu servisleri
  • Araç kiralama firmalarına ait olan çeşitli araç modelleri

Gold Coast Havalimanının Özellikleri Nelerdir? 

Avustralya'nın en işlek yedinci havalimanı olarak gösterilen Gold Coast Havalimanı tarihi 1936 yılına kadar dayanan eski ve köklü bir havalimanıdır. 1989 yılına kadar Coolangatta Havalimanı olarak bilinen Gold Coast Havalimanının adı daha sonra değiştirilmiştir. İlk etapta yalnızca belli bölgelere hizmet veren ve acil iniş alanı olarak kullanılan Gold Coast Havalimanı zamanla gelişip değişerek yolcu yoğunluğu fazla olan işlek bir havalimanı haline gelmiştir. Gold Coast Havalimanı sadece ticari uçuşların gerçekleştiği sivil bir havalimanı olmasına rağmen havalimanında 2 adet uçuş pisti bulunur. Havalimanındaki uçuş pistlerinden birinin uzunluğu 2.492 m iken diğerinin uzunluğu 528 metredir. Her 2 uçuş pistinin de yüzeyi asfalttır. 2016 ila 2017 yılları arasında 6 milyondan fazla yolcuya hizmet verdiği tespit edilen Gold Coast Havalimanında aynı tarihlerde 42.573 uçak hareketi gerçekleşmiştir. Havalimanındaki istatistikler incelendiğinde uçak hareketi sayısında ve yolcu sayısında epey artış görülmüştür. Gold Coast Havalimanının en önemli özelliklerinden bir diğeri ülkenin en hızlı büyüyen üçüncü havalimanı olarak gösterilmesidir. Yalnızca bir kazanın meydana geldiği havalimanındaki ilk ve son kaza 1949 yılının Mart ayında yaşanmış ve pistten havalanan bir uçak yeterli yüksekliğe ulaşamadan durarak düşmüştür. Düşüşün ardından uçakta çıkan yangında 21 kişinin tamamı hayatını kaybetmiştir. Bu kaza Queensland’ın en kötü sivil havacılık kazası olarak gösterilmiş ve uzun süre gündemde kalarak ülkeyi yasa boğmuştur. Gold Coast Havalimanında biri kargo şirketi olmak üzere toplam 11 havayolu şirketi hizmet verir.

Gold Coast Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Gold Coast uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Gold Coast Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Gold Coast Havalimanında hizmet veren havayolu şirketleri Air Yeni Zelenda, Rex Havayolları, QantasLink ve Qantas Navlun gibi şirketlerdir.

Gold Coast Arpt Havalimanı Havalimanı Konumu

Gold Coast Arpt Havalimanı Uçak Firmaları

Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır