Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Ercan Havalimanı Hakkında

Ercan Havalimanı ya da Ercan Uluslararası Havalimanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı olan Lefkoşa şehrinde bulunan bir havalimanıdır. Lefkoşa uçak bileti almak isteyen yolcular Ercan Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. Sivil bir havalimanı olan Ercan Havalimanının sahibi ve işleticisi T&T Ercan Havalimanı İşletmesidir. Ercan Havalimanının rakımı 123 m olarak belirlenmiştir.

Ercan Havalimanı Nerede?

Ercan Havalimanı bulunduğu Lefkoşa şehir merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. Havalimanıyla şehir merkezi arasındaki mesafe biraz fazla olduğu için şehir merkezinden havalimanına gitmek üzere yola çıkacak olan yolcuların erkenden yola çıkmaları son derece mühimdir. Zira havalimanıyla Lefkoşa arasındaki güzergahta trafiğin sıkışık olma ihtimali epey yüksektir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde havalimanına ulaşım sağlaması gereken yolcuların çok daha dikkatli olmaları gerekir. Şehir merkezinden şahsi aracıyla ya da taksi tutarak yola çıkmaya karar veren bir yolcu yaklaşık 55 dakika içinde havalimanına ulaşım sağlayabilse de yolcunun trafiğe takılması durumunda havalimanına ulaşım süresi 1 saati aşabilir. Şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile yola çıkmaya karar veren yolcuların ise havalimanına ulaşım süreleri mutlaka 1 saati aşacaktır.

Ercan Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ercan Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular şehir merkezi ile havalimanı arasında hizmet veren şehir içi otobüsleri, Lefkoşa şehrinde her saatte bulunabilen taksileri ya da havalimanıyla şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan ve havalimanına ait olan yolcu servislerini kullanabilirler. Tüm bu seçeneklere ek olarak şehir merkezinden araç kiralama seçeneği de mevcuttur.

Ercan Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Sabah 5 ila akşam 8 arası hizmet veren şehir içi otobüsler
  • Taksi
  • Araç kiralama
  • Havalimanına ait yolcu servisleri

Ercan Havalimanının Özellikleri Nelerdir?  

Ercan Havalimanı'nda uzunluğu 2.755 m olan bir adet uçuş pisti bulunur. Havalimanındaki uçuş pistinin yüzeyi betondur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Ercan Havalimanı İşletmesi tarafından işletilen havalimanı yalnızca bulunduğu Lefkoşa şehrinde değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin genelinde kullanılan ve bilinen bir havalimanıdır. Ancak havalimanı uluslararası bir havalimanı olmasına rağmen Kıbrıs Sorunu dolayısıyla ambargo haline gelmiştir. Bu nedenle Ercan Havalimanını kullanarak farklı bir ülkeye gidecek olan yolcuların uluslararası uçuşlarda ilk etapta Türkiye’ye inmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla Ercan Havalimanı'na Türkiye dışındaki herhangi bir ülkeden direkt ulaşım sağlamak mümkün değildir. Ercan Havalimanı uluslararası bir havalimanı olsa da çok büyük ve çok kapsamlı bir havalimanı değildir. Ancak yolcuların havalimanında istedikleri birçok şeyi ve birçok yeri bulmalarını mümkün olduğu söylenebilir. Havalimanının adının kaynağı 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı'nda hayatını kaybettiği bilinen pilot Fehmi Ercan’dır. Pilotun ölümünün ardından pilotun anısına havalimanına Ercan adı verilmiştir. Ercan Havalimanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin popüler şehirlerinden bir diğeri olan Gazimağusa'ya yaklaşık 29 km mesafede bulunur. 

Ercan Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Lefkoşa uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Ercan Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Ercan Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketleri AnadoluJet, Pegasus Hava Yolları ve Türk Hava Yollarıdır. Pegasus Hava Yolları aracılığıyla Adana iline bağlı olan Şakirpaşa Havalimanı'na, Ankara iline bağlı olan Esenboğa Havalimanı'na, Antalya iline bağlı olan Antalya Havalimanı'na, Diyarbakır iline bağlı olan Diyarbakır Havalimanı'na, Gaziantep iline bağlı olan Gaziantep Havalimanı'na, Hatay iline bağlı olan Hatay Havalimanı'na, İstanbul iline bağlı olan Sabiha Gökçen Havalimanı'na, İzmir iline bağlı olan Adnan Menderes Havalimanına ve Kayseri iline bağlı olan Erkilet Havalimanına aktarmasız ulaşım sağlamak mümkündür.

Ercan Havalimanı Havalimanı Konumu

Ercan Havalimanı Uçak Firmaları

Anadolu Jet
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır