Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Çanakkale Havalimanı Hakkında

Çanakkale Havalimanı, ülkemizin Marmara bölgesinde bulunan Çanakkale iline bağlı olan bir havalimanıdır. Çanakkale uçak bileti almak isteyen yolcular Çanakkale Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerinden bilet alarak Çanakkale Havalimanına ulaşım sağlayabilirler. Hem sivil hem de askeri bir havalimanı olarak kullanılan Çanakkale Havalimanı'nın işleticisi Devlet Hava Meydanları İşletmesidir. 1995 yılında inşa edilen Çanakkale Havalimanı aynı tarihlerde hizmete açılmıştır. 2008 yılında havalimanında çıkan bir yangın sonucu kullanılmayan askeri gözetleme kulesinin kısmen yandığı bilinir. Havalimanında meydana gelen bu yangın havalimanının yakınlarında bulunan ve tek katlı olan evlerde yaşayan insanların panik olmasına neden olmuştur. Ancak bu olay kimsenin yaralanmadığı basit bir olay olarak hafızalara kazınmıştır.

Çanakkale Havalimanı Nerede?  

Çanakkale Havalimanı Çanakkale il merkezine yaklaşık 17 km mesafede bulunur. İl merkezinde bulunan havalimanı şehir merkezine ne çok yakın ne de çok uzaktır. Havalimanıyla şehir merkezi arasında hizmet veren araçları kullanarak havalimanından şehir merkezine ve şehir merkezinden havalimanına ulaşımın kolay olduğunu söylemek mümkündür. Zira havalimanıyla şehir merkezi arasındaki mesafe çok fazla değildir. Çanakkale havalimanı çanakkale'ye bağlı olan Barbaros Mahallesi'nde yer alır. Bu nedenle şehir merkezinden araç kiralayarak yola çıkacak olan yolcuların ilk etapta Barbaros Mahallesine nasıl ulaşacaklarını öğrenmeleri gerekir.

Çanakkale Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Çanakkale şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı'na ulaşım sağlayacak olan yolcular şehir merkezinde aktif olan taksileri, otobüsleri ya da özel transfer araçlarını kullanabilirler. Bir diğer seçenek ise araç kiralamaktır.

Havalimanına ulaşım sağlayacak olan yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Araç kiralama acentelerinden kiralanan araçlar
  • Şehir taksileri
  • Ç8 hat numaralı belediye otobüsü
  • Havalimanına ve otellere ait olan özel transfer araçları

Çanakkale Havalimanının Özellikleri Nelerdir?

Çanakkale Havalimanı'nda yolcuya açık alanlar 144 metrekaredir. Buna ek olarak havalimanında 40 araçlık kapasiteye sahip bir otopark bulunur. Önceleri daha küçük ve daha az kapsamlı olan havalimanında yenileme ve genişletme çalışmaları neticesinde 2008 yılı itibariyle yeni terminalin yolcu kapasitesi arttırılmıştır. Çanakkale Havalimanı'nın haftada 3 ila 4 gün 1 uçak kalkışı ve inişi şeklinde çalıştığı bilinir. Bu nedenle Türkiye'deki turistik bölgelerde bulunan havalimanlarına kıyasla yoğunluğunun az olduğu söylenebilir. Ağaçlık bir bölgede bulunan havalimanının çevresindeki ağaçların uçakların inişi sırasında tehlike arz ettiği tespit edilmiştir. Bu nedenle havalimanının bulunduğu bölgede de bazı değişiklikler yapılmıştır. Yolcuların güvenliği ve uçakların sorunsuz şekilde inip kalkması için havalimanı işletmesi tarafından birçok önlem alınmıştır. Çanakkale Havalimanı yalnızca sivil bir havalimanı olarak kullanılmadığı için askeri bir üs görevi de görür. Bu nedenle Çanakkale için oldukça önemli bir havalimanı olduğunu söylemek mümkündür. Çok büyük bir havalimanı olmasa da yolcular tarafından yeterli olduğu düşünülen bir havalimanı olduğu söylenebilir. Çanakkale Havalimanı'nın en önemli özelliği ise şehir merkezinde ve ulaşımı kolay bir noktada bulunmasıdır. 2017 yılı itibariyle yenilenme çalışmaları tamamlanan havalimanı çok daha modern bir görünüme kavuşmuştur.

Çanakkale Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Çanakkale uçak bileti alma aşamasında yolcuların seçebileceği tek havayolu şirketi AnadoluJet adlı hava yolu şirketidir. AnadoluJet adlı hava yolu şirketini kullanan yolcular yalnızca Ankara ilinde bulunan Esenboğa Havalimanı'na aktarmasız uçabilirler. Zira Çanakkale'ye uzak olan illere düzenlenen seferlerin neredeyse hepsi aktarılmalıdır. Uçak bileti almak isteyen yolcular obilet uygulaması başta olmak üzere çeşitli bilet uygulamaları üzerinden ya da AnadoluJet firmasının web sitesi üzerinden uçak bileti satın alabilirler. Bilet satın alma işlemleri internet üzerinden dakikalar içinde halledilebildiği için yolcuların acentelere gitmelerine gerek kalmaz. 

Çanakkale Havalimanı Havalimanı Konumu

Çanakkale Havalimanı Uçak Firmaları

Anadolu Jet
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır