Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Cairns Airport Havalimanı Hakkında

Cairns Havalimanı, IATA kodu CNS olan ve Avustralya’ya bağlı olan Queensland Eyaletindeki Cairns şehrinde bulunan bir havalimanıdır. Cairns uçak bileti almak isteyen yolcular Cairns Havalimanında hizmet veren havayolu şirketlerinden herhangi birini seçebilirler. Deniz seviyesinden 3 m yükseklikte bulunan Cairns Havalimanının işleticisi Kuzey Queensland Havalimanları Grubu'dur. Cairns Havalimanı, bulunduğu Cairns şehrine hizmet veren sivil ve uluslararası bir havalimanı olarak tanımlanabilir.

Cairns Havalimanı Nerede?

Avustralya’ya bağlı olan Queensland Eyaletindeki Cairns şehrinde bulunan Cairns Havalimanı, bulunduğu Cairns şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alır. Şehir merkezi ile havalimanı arasındaki mesafe azdır ve yolcular şehir merkezindeki herhangi bir noktadan havalimanına hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Elbette havalimanı ulaşım sağlama aşamasında kullanılan araç ve trafiğin yoğunluğu ulaşım süresini etkileyen unsurlar olacaktır. Bu nedenle havalimanına kısa süre içerisinde ulaşım sağlamak isteyen yolcuların trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkmak yerine trafiğin yoğun olmadığı saatlerde yola çıkmaları ve yavaş hareket eden araçlar yerine hızlı hareket eden araçları kullanmaları tavsiye edilir. Cairns şehir merkezinden taksi ya da kiralık araç gibi özel araçlarla yola çıkan bir yolcu yaklaşık 8 dakika içinde Cairns Havalimanına ulaşım sağlayabilir.

Cairns Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Cairns Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcular şehre hizmet veren ticari taksileri, araç kiralama firmalarına ait olan kiralık araçları, şehir merkezi ile havalimanı arasında hizmet veren otobüsleri ya da shuttle servislerini kullanarak havalimanına ulaşım sağlayabilirler.

Cairns Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların kullanabilecekleri araçlar şöyle sıralanabilir;

  • Cairns Havalimanı ile Cairns şehir merkezi arasında hizmet veren otobüsler
  • Cairns şehrinden hareket ederek Cairns Havalimanına ulaşım sağlayan shuttle servisleri
  • Cairns şehrine hizmet veren ve her saatte aktif olan taksiler
  • Araç kiralama firmalarından kiralanan araçlar

Cairns Havalimanının Özellikleri Nelerdir? 

Ülkenin en işlek yedinci havalimanı olarak gösterilen Cairns Havalimanı tarihi 1928 yılına kadar dayanan eski bir havalimanıdır. İkinci Dünya Savaşı'na tanıklık eden ve savaş sırasında kullanılan havalimanlarından biri olan Cairns Havalimanı ilk etapta Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere satın alınmıştır. 1943 yılında havalimanındaki uçuş pistinin sert bir yüzeye sahip olduğu ve askeri uçakları taşıyabilecek kapasiteye sahip olmadığı tespit edilmiş ve uçuş pisti uzatılmıştır. Bir süre havalimanında önemli askeri operasyonlar gerçekleşse de Cairns Havalimanı günümüzde yalnızca ticari uçuşların gerçekleştiği sivil bir havalimanı haline gelmiştir. Havalimanında uzunluğu 3.156 m ve yüzeyi asfalt olan bir adet uçuş pisti bulunur. 2016 ila 2017 yılları arasında 5 milyondan fazla yolcuya hizmet verdiği tespit edilen Cairns Havalimanında aynı tarihlerde 56.526 uçak hareketi gerçekleşmiştir. Havalimanındaki istatistikler incelendiğinde yolcu sayısında ve uçak hareketi sayısında geçmiş yıllara oranla artış görülmüştür. Havalimanında 10 uluslararası ve 35 iç hat noktasına aktarmasız uçuş gerçekleştirmek mümkündür. Cairns Havalimanında 3’ü kargo şirketi olmak üzere toplam 18 havayolu şirketi hizmet verir. Uzun bir süre işleticisi aynı olan Cairns Havalimanı 2008 yılında el değiştirerek hükümet tarafından özel bir konsorsiyuma satılmıştır.

Cairns Havalimanına Hangi Şirketler Uçuyor?

Cairns uçak bileti alacak olan yolcuların ilk etapta Cairns Havalimanı'nda hizmet veren havayolu şirketlerini incelemeleri gerekir. Cairns Havalimanında hizmet veren havayolu şirketleri Air Yeni Zelenda, Air Niugini, Asya Pasifik Havayolları, Singapur Havayolları, Rex Havayolları, Qantas Navlun ve Virgin Australia Cargo gibi şirketlerdir. Bu havayolu şirketleri aracılığıyla Cairns Havalimanından Singapur, Moro, Mackay, Cooktown, Melbourne ve Bamaga gibi birçok fazla noktaya aktarmasız ulaşım sağlamak mümkündür.

Cairns Airport Havalimanı Havalimanı Konumu

Cairns Airport Havalimanı Uçak Firmaları

Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır