Uçuşlar yükleniyor, bekleyin....

Seferler yükleniyor, bekleyin....

 Popüler New York kalkışlı uçak biletleri

Heybilet Mobil uygulamasını şimdi indirin!

Heybilet mobil uygulaması ayrıcalıklarından hemen yararlanın ,  bol bol puan , mobile özel kampanyalar ve dahası ...

Havalimanından New York Şehir Merkezine Ulaşım

John F.Kennedy Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı olan sivil ve uluslararası bir havalimanıdır. New York şehrinde bulunur ve bu şehre hizmet eder. ABD'nin en kalabalık şehri olan New York'ta bulunması dolayısıyla Amerika'nın en yoğun ve en işlek havalimanı olduğu söylenebilir. 1947 yılında hizmete açılan havalimanının 1948 yılında New York Uluslararası Havalimanı olarak adlandırıldığı ancak çoğunlukla Idlewild Havalimanı olarak bilindiği bilgiler arasındadır. 1963 yılında eski ABD Başkanı John F. Kennedy anısına havalimanının adı John F.Kennedy Uluslararası Havalimanı olarak değiştirilmiş ve bu şekilde kalmıştır. Havalimanının sahibi New York, işleticisi New York ve New Jersey Liman İdaresidir. 

New York

New York ya da kısaca NYC, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı olan büyük ve kalabalık bir şehirdir. Oldukça yoğun ve hareketli bir şehir olmasının yanı sıra dünyanın en kalabalık metropollerinden biri olarak gösterilir. Şehir için “Büyük Elma” ve “Gotham” gibi takma isimler de kullanılır. Belediye Başkanı Eric Adams olan şehrin dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üstüne kurulduğu bilinir. Nüfusu 8 milyondan fazladır. Aynı zamanda ülkeye dışarıdan gelen birçok insan New York'ta yaşamayı tercih ettiği için göçmen kenti olarak da tanımlanır. New York'ta Türkler de dahil olmak üzere farklı ülkelerden gelen birçok insanın yaşadığı bilinir. Bu nedenle şehirdeki kültür yelpazesi oldukça geniştir ve şehir merkezinde 170 ayrı dilin konuşulduğu tespit edilmiştir.

Taksi  

John F.Kennedy Uluslararası Havalimanında taksi ücretleri sabit olduğu için şehir merkezine ulaşım sağlayan yolcuların ödemeleri gereken ücret 55 $’dır. Ancak yolcular 16:00 ila 20:00 arasında taksiyi kullanırlarsa ek ücret ödemek zorunda kalırlar. Ek ücret ödeyecek olan yolcuların sabit taksi ücretine ek olarak 4,50$ daha ödemeleri gerekir. 

Metro

John F.Kennedy Uluslararası Havalimanından New York şehir merkezine ulaşım sağlamanın başlıca yöntemlerinden biri metro kullanmaktır. Metro kullanmak isteyen yolcuların ilk etapta havalimanından AirTrain’i kullanmaları gerekir. AirTrain, havalimanındaki yolcuları aldıktan sonra metro istasyonuna ulaştıran bir tramvay olarak tanımlanabilir. Bu nedenle yabancı turistlerin birçoğu bu tramvayları aktarma aracı olarak kullanır. Yolcular AirTrain aracılığıyla istasyona ulaşım sağladıktan sonra istasyondan metro için bilet almalıdır. Metroların maliyetinin az olduğu söylenebilir. Şehir merkezine gitmek için istasyona ulaşım sağlayan ve metro kullanacak olan yolcular metro için yaklaşık 2,75$ öder. Birden fazla metro hattı bulunduğu için yolcular gidecekleri yere bağlı olarak bu hatlardan birini seçebilirler. Şehir merkezi ile havalimanı arasında hizmet veren metroların birçok hattı bulunsa da şehir merkezindeki popüler yerlere ulaşım sağlayan Z, J ve E olmak üzere 3 metro hattı bulunur. E hattını kullanarak Times Meydanı, Penn istasyonu, Midtown, West Village ve Dünya Ticaret Merkezi gibi yerlere ulaşım sağlamak mümkündür. Z ve J hattını kullanarak Küçük İtalya, Çin Mahallesi, Aşağı Doğu Yakası ve Finans Bölgesi gibi birçok noktaya ulaşım sağlamak mümkündür. 

Tren 

AirTrain ile Jamaika istasyonuna giden yolcular bu istasyondan trene binerek şehir merkezine ulaşım sağlayabilirler. Trenle yolculuk yapan yolcuların şehir merkezine tahmini varış süreleri 35 dakikadır. Tren kullanacak olan yolcuların trene ödeyecekleri ücret ise yaklaşık 15,50 $’dır.

Otobüs

John F.Kennedy Uluslararası Havalimanıyla New York şehri arasında hizmet veren otobüsler NYC Express Bus olarak adlandırılır. NYC Express Otobüsleri sabah 11 ile akşam 7 arasında aktiftir. Yalnızca belli bir saate kadar aktif olsa da ucuz ve konforlu olduğu için yolcuların birçoğu Express otobüslerini kullanmayı tercih eder.

Ankara Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Esenboğa Havalimanı Türkiye'nin başkenti Ankara'ya hizmet veren uluslararası havalimanıdır. Şehir merkezinin 28 km kuzeyinde, Akyurt ve Çubuk ilçeleri sınırları içindedir. Türkiye'nin iç ve dış hatları bir arada bulunduran ilk havalimanı olan Esenboğa, yolcu trafiği açısından ülkenin en büyük dördüncü havalimanıdır. Havalimanı, 24 saat kesintisiz hizmet vermekte olup, Toplam 182 bin metrekareyle ülkenin en büyük dördüncü terminal alanına sahip havalimanı konumundadır. Günde yaklaşık 40 bin yolcuya hizmet veren Ankara Esenboğa Havalimanı’nda günde ortalama 280 uçak inip kalkmaktadır. Havayolu firmalarının son yıllarda Ankara’dan iç ve dış hatlara başlattıkları direkt yeni seferleri ile anadolu insanının dünyaya açılan kapısı olan Esenboğa Havalimanına şehir merkezinden ulaşım, çeşitli ulaşım araçlarının verdiği hizmetle kolay ve çok çeşitlidir.

Ankara şehir merkezinde; Atakule, Tunalı, Kızılay, Ulus, Yıldız gibi birçok noktadan, farklı ulaşım alternatifleri ile havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara şehir merkezinden havalimanına ulaşan belediye otobüsü, minibüs / dolmuş, HAVAŞ otobüsü ve Belko Air isimli otobüsler ile merkezden havalimanına kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için özel ulaşım araçları kapsamında taksi ve araç kiralama hizmetlerini kullanarak merkezden havalimanına ulaşım mümkündür.

Belediye Otobüsü

Ankara şehir merkezinden havalimanına ulaşan EGO (belediye otobüsü) bulunmaktadır. Ankara şehir merkezinden havalimanına ulaşan belediye otobüs hattı olan 442-3 Havalimanı – AŞTİ – Kızılay otobüs hattı ile şehir merkezinden belediye otobüsü ile havalimanına kolay şekilde ulaşabilirsiniz. AŞTİ, Güvenpark, Ankara Spor Salonu, Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hasköy Akşemsettin Cami Durağı, Pursaklar Aile Yaşam Merkezi duraklarından geçen 442-3 numaralı otobüse size en yakın durakta binerek havalimanı durağında inebilirsiniz.

Metro

Ankara şehir merkezinden Esenboğa Havalimanına ulaşmak için metro ve belediye otobüslerini kullanmak yaygın ulaşım yöntemlerinden biridir. 442-3 numaralı havalimanı otobüsünün geçtiği güzergah AŞTİ ve Kızılay olduğu için öncelikle metro ile AŞTİ veya Kızılay’a ulaşmanız gerekir. M1 metro hattı ile Batıkent metrosuna binen yolcular Atatürk Kültür Merkezinde inerek 442-3 numaralı otobüse aktarma yapabilir. M2 metro hattı ile Çayyolu Metrosuna binenler 15 Temmuz Kızılay Milli İrade istasyonunda inip Kızılay’da 442-3 belediye otobüsüne ulaşabilir. M3 metro hattı ile Sincan’da bulunan OSB – Törekent metro istasyonundan kalkan metro ile Batıkent Metrosuna geçilip Atatürk Kültür Merkezinde inip 442-3 numaralı otobüse aktarma yaparak havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. M4 metro hattı ile de Keçiören’de bulunan Şehitler metro istasyonundan hareket eden metro ile Atatürk Kültür Merkezi istasyonunda inip buradan geçen 442-3 numaralı otobüs hattına binerek havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Ankara şehir merkezi ve havalimanı arasında çalışan Belko Air otobüsleri; Kızılay, Sıhhiye, Ulus, AŞTİ, Gar ve Pursaklar gibi merkezi noktalardan havalimanına ulaşımı sağlamaktadır. Belko Air otobüslerinin ilk hareket noktası AŞTİ’dir. Araçlar AŞTİ durağından sonra sırasıyla; Kızılay, Tren garı, AKM duraklarına gelmektedir. AŞTİ’de 120 – 121 – 122 – 123 No’lu peronlardan hareket eden Belko Air otobüsleri ile kolay şekilde havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Ankara şehir merkezinden veya ilçelerinden konforlu ve hızlı şekilde havalimanına ulaşmak için taksi seçeneği kullanılabilir. Ankara şehir merkezi ile Esenboğa Havalimanı arası mesafe yaklaşık 28 kilometredir. Ankara şehir merkezinden havalimanına ulaşımda taksi tercih edenler için Anakara şehir merkezi ile havalimanı arası taksi ücreti 290 TL’dir.

HAVAŞ

Ankara Esenboğa Havalimanı’na yolcu taşıma hizmeti veren HAVAŞ otobüs servisleri bulunmaktadır. Ankara şehir merkezinden havalimanına HAVAŞ otobüsü ile ulaşmak isteyen yolcular, AŞTİ yolcu geliş katı 129 - 130 No’lu perondan kalkan HAVAŞ otobüslerine binerek havalimanına ulaşım sağlayabilir.

Araç Kiralama

Ankara’da, şehir merkezinde ve havalimanında ofisi olan birçok araç kiralama şirketi mevcuttur. Kendiniz için en uygun olan aracı seçip şehir merkezinden havalimanına ulaşımınızı gerçekleştirebilir ve seçmiş olduğunuz aracın havalimanındaki ofisine ulaşıp aracı teslim ederek yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ankara Otogarından Havalimanına Ulaşım

Ankara otogarından Esenboğa Havalimanına ulaşan çeşitli ulaşım araçları bulunmaktadır. AŞTİ’den havalimanına belediye otobüsü ile ulaşmak isteyen yolcular otogar durağından geçen 442-3 numaralı AŞTİ – Kızılay – Havalimanı otobüsüne binerek kolay şekilde havalimanına ulaşabilir. Ankara otogarından havalimanına HAVAŞ otobüsü ile ulaşmak isteyen yolcular, AŞTİ yolcu geliş katı 129 - 130 No’lu perondan kalkan HAVAŞ otobüslerine binerek havalimanına ulaşım sağlayabilir. Belko Air otobüsleri ile AŞTİ’den havalimanına ulaşmak isteyen yolcular, AŞTİ’de 120 – 121 – 122 – 123 No’lu peronlardan hareket eden Belko Air otobüsleri ile kolay şekilde havalimanına ulaşım sağlayabilir. AŞTİ ve Esenboğa Havalimanı arası 40 kilometredir. Otogardan havalimanına taksi ile ulaşmak isteyen yolcular için otogar ve havalimanı arası taksi ücreti 400 TL’dir.

Sefer Bilgisi

2-3  Ankara - New York
 
Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.

Copyright 2023 © Heybilet.com Tüm Hakları Saklıdır